Mint ismeretes, augusztus 30-án megtartották a BL-csoportkör sorsolását Nyonban. Ezen az FC Barcelona együttese a ‘B’-jelű négyesbe nyert besorolást, ahol az olasz Internazionale, a holland PSV Eindhoven, és az angol Tottenham Hotspur csapataival fog találkozni az ősz folyamán. A kvartett nyugodtan nevezhető “halálcsoportnak” is, hiszen mindegyik ellenfél – valamilyen okból – veszélyesnek tekinthető.
A magam részéről örülök annak, hogy nem egy könnyű csoportba kerülünk, mert így már az ősz folyamán képet kaphatunk arról, hogy mik lehetnek az esélyeink, a fiúk tényleg komolyan gondolják-e a trófea elnyerését vagy csak a szavak szintjén maradnak ezek a fogadkozások.
Tottenham Hotspur
A csoport négy tagja közül a legpatinásabb, legnagyobb múltra visszatekintő együttese az angol csapat, amelyet 1882-ben alapítottak, és nagyon gazdag történelmet tudhat maga mögött. A csapat trénere az a Mauricio Pochettino, akinek neve egy-két alkalommal szóba került, mint a Barça esetleges trénere is, de a múltja okán, ennek az esélye kevesebb, mint nulla százalék. A 46 esztendős argentin szakember, aki játékosként a barcelonai kis csapat mezét viselte majdnem 10 esztendőn keresztül, az elmúlt idényekben világosan megmutatta felkészültségét, technikai és taktikai repertoárjának szegmenseit.
A londoni csapat tavaly a 3. helyen végzett a Premier League-ben, végig nagyon látványos, támadójátékon alapuló futballt bemutatva. Ugyanakkor nem tudtak végig egyenletes, kiegyensúlyozott játékot produkálni, így szorultak a két menchesteri csapat mögé. Ugyanakkor a BL tavalyi kiírásában, a csoportkör során megmutatták, hogy mire képesek, amit legfőképpen a Real Madrid bánt. Aztán az más kérdés, hogy a két csapat közül, melyik jutott messzebbre. A Tottenham gárdáján kiütköztek a középcsapat-mivoltjának hátulütői.
Már csak azért is komolyan kell venni a Tottenham gárdáját, mivel olyan sztárok futballoznak ott, mint a kapus Lloris, a gólokért felelős Harry Kane (a VB gólkirálya is volt nemrégiben), vagy a középpálya motorja a dán Christian Eriksen. Ugyanakkor az angolok csapatként alkotnak kimagaslót, s ebben rejlik a fő erejük is. A támadójáték, a gyors letámadások, a visszatámadás – ezek jellemzik a csapatot, amellyel a múltban már találkozott az FC Barcelona együttese az európai kupaporondon.
Igaz, csak egyetlen alkalommal, és az sem tegnap volt, hanem az a KEK 1981/82-es kiírásában, amikor az elődöntőben találkoztak egymással a csapatok. Hazai pályán 1-0-ra nyert a Barça (Allan Simonsen lőtte a gólt), míg igegenben 1-1-es döntetlen született (Antonio Olmo talált a londoniak hálójába), így a katalánok jutottak a fináléba, amit aztán ugyancsak győzelemmel abszolváltak. Tehát két meccsen 1-1 győzelem és döntetlen, ill. 2-1-es gólkülönbség a két csapat mérlege.
PSV Eindhoven
A harmadik kalapból a tavalyi holland bajnokság aranyérmesét, a PSV Eindhovent sorsolták a Blaugrana mellé. Az eibndhoveni gárda rendszeres résztvevője az európai klubfutballnak, azonban már régen sikerült kimagasló eredményt elérniük. Az Ajax-szal együtt a 2000-es években ők nyerték a legtöbb holland bajnoki címet, de a Bajnokok Ligájában meglehetősen kevés sikerélményük volt. A csapat tavaly holland bajnok lett Phillip Cocu irányításával, a nyáron azonban a PSV egy másik korábbi játékosa, Mark van Bommel vette át az edzői feladatokat. A PSv mostani edzője ismerős lehet a Barcelona-szurkolók számára is, hiszen 2005-2006-ban, egy idény erejéig az FC Barcelonát is erősítette; s akkor spanyol bajnokságot és BL-trófeát nyert a katalánokkal. További kapcsolat a két együttes között, hogy a PSV kapusedzője egy bizonyos Ruud Hesp, aki pedig az 1990-es évek második felében, van Gaal trénerkedése idején volt a Blaugrana első számú portása, s nyert két bajnoki címet, egy spanyol kupát, egy Európai Szuperkupát velük.
Az idei bajnoki küzdelmeket is vezetik négy forduló után, 12 ponttal, 13-4-es gólkülönbséggel. A csapatból ki kell emelni a válogatott kapuját is védő Jeroen Zoet játékát, a középpályáról – a csapatkapitányi szalagot is viselő – Luuk de Jongot, a gólokért felelős Hirving Lozano és a 20 esztendős Steven Bergwijn játékát. Ugyanakkor, ha rátekintünk a PSV keretére, egy meglehetősen fiatal, kevés nemzetközi tapasztalattal rendelkező csapatot látunk, s egy BL-ben nagyon sokat számítanak ezek a tényezők. A csoportkört a Barcelona velük kezdi, hazai pályán, szeptember 18-án 19:55 órakor.
A Barcelona a múltban hat alkalommal találkozott az Eindhovennel, s elég kiegyenlített mutatóval áll egymás ellen a két csapat. Eddig összesen hat meccsen találkoztak egymással, ezeken 2 Barça-győzelem, 3 döntetlen és egy PSV-siker született; az összesített gólkülönbség 12-12. Először az UEFA Kupa 1977/78-as kiírásának elődöntőjében futottak össze, s a Camp Nou-ban a Barça nyert 3-1-re, Hollandiában viszont 3-0 arányban kikapott, így nem jutottak a fináléba. Legközelebb az 1995/96-os idényben találkoztak egymással, ugyancsak az UEFA Kupában: ekkor Barcelonában 2-2-es döntetlen született, Eindhovenben viszont a Blaugrana nyert 3-2-re, így a Barça jutott tovább. A harmadik páros meccsre a BL 1997/98-as idényének csoportkörében találkoztak egymással, és mindkét meccsen 2-2-es döntetlen született: az eindhoveni meccsen Luis Enrique duplázott, a Camp Nou-ban pedig Abelardo és Giovanni Silva voltak eredményesek. A Barça a 3. helyen zárta a csoportkört, így kiestek a BL-ből.

2006. BL-siker – Mark van Bommel
Internazionale FC
A 4. kalapbeli ellenfél az FC Internazionale együttese lett, akik korábban sokkal szebb napokat éltek meg, s a BL-sorozatnak rendszeres résztvevői voltak a 2000-as évtized második felében. Az elmúlt hét évben azonban nem találkozhattunk a nevükkel a legrangosabb európai kupasorozatban. A BL-ben a tavalyi idényben elért 4. helyezésüknek köszönhetően indulhattak el, s a nyáron komoly erősítéseket hajtottak végre annak érdekében, hogy sikerrel szerepeljenek a BL-ben, ill. a Serie A-ban is. A 18-szoros bajnokcsapat edzője Luciano Spalletti, aki sok, nagy meccsen bizonyította már rátermettségét és edzői kvalitásait.
Ha PSV esetében azt írtam, hogy “csikó csapat”, akkor az Inter esetében azt kell mondanunk, hogy a tapasztalatnak jócskán a birtokában vannak. A csapat minden részében sokat megélt, sok nagy csatában részt vevő játékosokat tudnak felsorakoztatni. Ott van mindjárt a kapus, Samir Handanović, a védelemben a horvát Sime Vrsaljko, az olasz Ranocchia, a szlovák Skriniar. A középpályán akét horvát VB-ezüstérmes – Perisić és Brozović -, a belga Nainggolan, az uruguayi fiatal, Matías Vecino. Elöl a gólokért pedig a tavalyi gólkirály Mauro Icardi, Lautaro Martinez lesznek majd a felelősek. S bár a szezont elég gyengén kezdték a fekete-kékek, jó magam komoly párharcra számítok velük.
A három csoportbeli ellenfél közül, az Interrel játszott a legtöbb alkalommal eddig a csapat: a 10 páros meccsből öt alkalommal a Barça győzött, három döntetlen és két Inter-siker született; az összesített gólarány 17-8 a Katalán Óriásnak. Először a VVK 1958-60-as kiírásában futott össze a két együttes, és oda-vissza verte a milánóiakat (otthon 4-0, idegenben 4-2). Legközelebb is a Vásárvárosok Kupájában találkoztak, az 1969/70-es idényben, amikor a Nerazzurrik örülhettek a továbbjutásnak. Majd a következő összecsapásokra a 2002/2003-as BL-idény második csoportkörében került sor, ahol hazai pályán 2-0-s Barça-siker született, míg Milánóban gól nélküli döntetlennel ért véget a találkozó. Legutóbb pedig a BL 2009/10-es szezonjában találkozott a két csapat, mindjárt négy alkalommal is: előbb a csoportkör során, majd pedig az elődöntőben, ahol aztán az olaszok örülhettek, hiszen ők jutottak a fináléba, egy elég érdekes, és bírói tévedéseket hozó találkozókon.
Ernesto Valverde a BL-csoportról
A mi BL-csoportunk a legnehezebb és legkomplexebb négyes az összes közül.
Nem lesz könnyű mérkőzésünk. Az egyetlen célunk, hogy a sorozat kieséses szakaszába bejussunk.
Tottenham? Ők egy olyan csapat, akik nagyon régóta, nagyon magas szinten futballoznak. Ők a csoport egyik favoritja.
Inter? Tisztában vagyok azzal a ténnyel, hogy már régóta nem léptek pályára a Bajnokok Ligájában, de egy nagyszerű edzőjük és jó csapatuk van. Az olasz klubok taktikailag magas szintet képviselnek, és mindig nehéz ellenük játszani.
Az első és utolsó mérkőzés hazai pályán lesz, ami egy kis adag bizalommal tölt el bennünket.
Barça-játékosok a BL-csoportkör ellenfeleivel szemben
Luis Suárez korábban két rivális ellen is pályára lépett. A Tottenham ellen hat alkalommal a Liverpool játékosaként, amelyeken négy gólt szerzett és három asszisztot osztott ki.
Amikor az “uru” az Ajax játáékosa volt, összesen kilenc meccsen lépett pályára a PSV Eindhoven ellen. Suárez ötször vette be a PSV hálóját, és egy gólpasszt adott csapattársának.
Arturo Vidal, a Juventus játékosaként, hét meccset játszott az Internazionale ellen: a chilei középpályás három gólt szerzett és két gólpasszt ért el ezeken a találkozókon.
Philippe Coutinho az Inter alkalmazásában is állt korábban: a milánói klubban 47 meccsen lépett pályára (2.304 játékperc), és öt gólt ill. négy gólpasszt ért el a kék-feketék mezében. Ugyanakkor a Liverpool játékosaként tíz alkalommal játszhatott a Tottenham Hotspur ellen, és ezen meccseken két gólt ért el.

1981/82. UEFA Kupa: Tottenham – Barcelona 1-1
Summa summarum
Jó magam örülök, hogy kicsit nehezebb csoportba kapott besorolást az FC Barcelona, hiszen így már a csoportmeccsek során komolyabb erőkifejtésre kényszerülhet Valverde és csapata. Emellett már a csoportmeccsek során is képet alkothatunk a csapat erejéről, elkötelezettségéről, tudásáról. Mivel nem 2-3 könnyebb ellenfél ellen kell küzdeni, ahol a félgőz is elég lenne, hanem a Tottenham és az Inter ellen oda kell tenniük magukat a játékosoknak, így nem kényelmesednek el, s mi szurkolók is megláthatjuk: a fogadkozásoknak vannak-e alapjaik, vagy ezek csupán üres lózungok. Mindenesetre három szűk esztendő és sikertelen BL-szereplés után illendő, mondhatni kötelező lenne ‘virítani’ a legrangosabb sorozatban, hiszen mégiscsak ez az elsődleges fokmérője egy csapat eredményességének. Plusz: mi, szurkolók is ki vagyunk már éhezve egy BL-fiesztára…hogy Messit ne is említsük.