Ma este 20 órakor a Camp Nou-stadionra figyel a világ nagyobbik része. Kamerák százai, újságírók tucatjai, szurkolók milliói ülnek le a stadionba ill. a televíziók képernyői elé, hogy a földkerekség egyik legnagyobb összecsapását láthassák. A Katalán Óriás ‘hadtestei’ megütköznek a ‘Blancók’ legjobbjaival, a spanyol bajnokság 10. fordulójában. Amikor felhangzanak a ‘Tot el camp’ akkordjai, a két csapat kivonul a Szent gyepre, és Alejandro Hernández Hernández sípjelére elindítja a várva várt csatát.
A két Csapat nemcsak a spanyol, de az egyetemes labdarúgás két kiemelkedő képviselője. A futball esszenciáját jelenti a két Klub. A Katalán Óriást 1899. november 29-én Joan Gamper alapította, míg a Real Madridot 1902. március 6-án egy katalán testvérpár, Juan és Carlos Padrós alapították, s ők voltak az első elnökei is a ‘Királyi Klubnak’. Ugye-ugye, még a Real Madridot is katalánok alapították. A két klub rivalizálása pedig az első perctől kezdve megindult, ami hol erősebben, hol szolidabban, de végig jellemezte az elmúlt évtizedeket. Katalóniában úgy tekintenek a Barçára, mint a szabadság, a függetlenség szimbólumára, miközben a Realra az elnyomók, a diktátor (Franco) megtestesítőjére. Legyünk őszinték, van benne valami, s ettől nem lehet elvonatkoztatni, még ha ez több ezer km-es távolságból érthetetlennek is tűnik.

Cruyff az 1975. május 11-i ‘El Clásicón’
Mindez hatványozottan igaz a jelenkor belső viszonyaira, amikor Spanyolország évek óta kormányzási-politikai-gazdasági válságban tengődik, egyik választás után jön a másik , amit pedig megspékel a katalán helyzet, ahol a függetlenség és az unionizmus erői összecsapnak, s egyelőre egyik fél sem enged. A madridi politikai elit szűklátókörűsége, a francóista beidegződések és reflexek működnek, s képtelenek elfogadni, hogy a dolgok normális megoldása a tárgyalóasztal, a beszélgetés, a kommunikáció lenne. Mivel pedig a katalánok nem szeretik a diktátumokat, az igazságtalanságot, megtapasztalták a fasiszta-falangista elnyomást, nem tágítanak. Ráadásul a szeparatista erők mögött is milliók állnak, akiknek jó része már érzelmileg is kellően fel lett spannolva, így a konfliktus megoldása nem a közeljövő zenéje.
Ennek bűvkörében rendezik meg ma este a bajnokságban a 179. ‘El Clásicót’, amit eredetileg október 26-án játszottak volna le, de Tebas „végbél-termék keverésének” köszönhetően, politikai nyomásra, teljesen irracionális módon, felfüggesztettek és ma estére halasztottak. Számtalan rossz döntése volt már a szövetségnek, de ez mindent visz. Teljesen elbaltázott egy döntés volt, mert október 26-án a Plaça de Catalunyán, a stadiontól jó pár km-re lévő központi téren volt tüntetés, most pedig a Camp Nou-stadion tőszomszédságában gyülekezik majd több tízezernyi demonstráló. Teljesen logikus volt, nemde? Remélhetőleg, minden a legnagyobb rendben lesz, bár a stadionban is számítani lehet politikai akciókra, vélemény-nyilvánításra.

2018. május 6. – egy jeles nap Messi életéből
A két csapat – eddig – 178 alkalommal találkozott a spanyol bajnokságban, és a küzdelem teljesen kiegyenlített, hiszen 72-72 Barça- ill. Real-győzelem született, emellett pedig 34 döntetlen; az összesített gólarány 288-286 a katalánok javára. Barcelonában viszont a katalánok felé billen a mérleg nyelve, hiszen 50 Barcelona-siker mellett 19 döntetlen és 20 madridi győzelem született; a gólarány 178-105 a Blau-grana javára. Ha minden sorozatot, európai kupameccseket, barátságos találkozókat is figyelembe vesszük, akkor 275 alkalommal találkozott egymással a két csapat, amelyeken 115 Barça-győzelem született, 61 döntetlen és 99 Real Madrid-siker. A ‘klasszikusok’ legeredményesebb gólszerzője Leo Messi, ő adta a legtöbb gólpasszt is ezeken a meccseken (14); mesterhármasra Jaime Lazcano, Santiago Bernabeu, Puskás Ferenc (Real), ill. Paulino Alcántara és Lionel Messi voltak képesek a ‘Clásicók’ alkalmával. A legtöbb fellépéssel e párharcban Manuel Sanchís, ‘Paco’ Gento, Xavi és Sergio Ramos rendelkeznek (42), míg Messi 41-szer szerepelt eddig ‘klasszikusokon’. Összesen 39 olyan játékos van, aki pályafutása során megfordult mindkét együttesben, ebből 17-en voltak akik a Realba közvetlenül a Barçából igazoltak, míg hatan, akik a Realból a katalánokhoz. A két klub rendelkezik a legtöbb spanyol bajnoki címmel: a Real 33-szor, a Barcelona 26 alkalommal nyerte el a spanyol bajnoki címet. A Barça-Real meccsek történetében a leghosszabb veretlenségi sorozat a barcelonai Szentélyben 20 éves időszakot ölel fel, ami 1983 és 2003 között volt. Ez idő alatt 15 Barça-siker és 5 döntetlen született.
Eddig az FC Barcelona és a Real Madrid öt alkalommal találkozott a La Ligában úgy, hogy a meccs előtt a két csapat egyforma pontszámmal állt a tabellán. A ‘Blancók’ valamivel jobban teljesítettek ebben a helyzetben, de az öt meccsből négyet Madridban rendeztek, s csak egyet a Les Corts-stadionban.
1951/1952.: FC Barcelona – Real Madrid 4-2 (César /3/, Vila)
1953/1954.: Real Madrid – FC Barcelona 5-0
1957/1958.: Real Madrid – FC Barcelona 3-0
1959/1960.: Real Madrid – FC Barcelona 2-0
2009/2010.: Real Madrid – FC Barcelona 0-2 (Messi, Pedro)

2018. október 28. – Luisito, aki Messi távollétében kivégezte a ‘blancókat’
Ernesto Valverde sérülés miatt, nem számíthat Dembélé és Arthur Melo játékára, míg Zinedine Zidane Marcelo, James Rodríguez, Lucas Vázquez, Eden Hazard és Marco Asensio játékát lesz kénytelen nélkülözni. Edzői döntés értelmében Todibo, Wagué és Junior Firpo maradtak ki. Ennek fényében a kezdőcsapat ter Stegen nevével kezdődik majd, a jobbhátvéd Sergi Roberto, a balhátvéd pedig Jordi Alba lesznek. A védelem tengelyében Gerard Piqué és Clément Lenglet állnak majd, s igyekeznek megakadályozni Benzemát a gólszerzésben. A középpályán a Sergio Busquets – Frenkie de Jong – Ivan Rakitic hármasára tippelek, mind kezdők. A gólokért Griezmann, Luis Suárez és Messi lesznek majd a felelősek.

Az önrendelkezés jog, nem pedig bűncselekmény!