Ma kora este, 18:55 órakor lép pályára a Camp Nou-ban az FC Barcelona a Bajnokok Ligája csoportkörének negyedik mérkőzésén, hogy némileg enyhítse a szurkolók körében kialakult negatív hangulatot, amelyet a Csapat közepesen gyenge teljesítménye váltott ki. Az ellenfél a Slavia Praha, a találkozó játékvezetője pedig az angol Michael Oliver lesz.
Idegenben továbbra is hektikusan játszik a Katalán Óriás (?), amit a szombati, Levante elleni 3-1-es ‘zakó’ is alátámasztott. A Barça 11 forduló után 22 pontot szerzett: ez 66%-os teljesítmény és a 2003/04-es szezon óta messze a leggyengébb idénykezdete a csapatnak. Valeverde irányításával sem kezdték még ilyen cefetül a szezont, hiszen első idényében 31, tavaly pedig 24 pontjuk volt Messiéknek. Az pedig, hogy ezzel is vezetik a tabellát a katalánok, az mindent elmond a spanyol bajnokság színvonaláról.
Ezzel szemben a Slavia Praha magabiztos játékkal áll a cseh pontvadászat élén, amihez gólokban gazdag, látványos játékkal színesített teljesítmény is párosul. A Barça is láthatta ezt két héttel ezelőtt, amikor a Slavia játékosai 24 alkalommal találták el ter Stegen kapuját, és csak a Jóisten tudja, hogyan lett végül 2-1-es Barça-siker abból a meccsből, ahol a Valverde-csapat pontot sem érdemelt volna. Ezen az estén a Praha játszotta a futballt, a Barça pedig egy riadt “kisfiú” képét mutatta, akik a 10. perc után összeestek, mint a többnapos tejföl a nagymama hűtőjében.
Erre jött ráadásként a szombati gyalázat, ahol a Levante hét perc alatt kivégezte Piquééket: botrányos védelem, elképzelés nélkül ténfergő középpálya, élen ‘Busival’, aki szegényem olyan lassú már, hogy csak az nem futja körbe ötször, aki nem akarja. Ehhez társult Arthur indiszponált-frusztrált játéka. Egyedül Frenkie volt az, aki futballozni akart és tudott, de Busquets pályára lépése után az ő teljesítménye is visszábbesett. Ugyanakkor mindez nem elsősorban Busquets és társainak a hibája, hanem az edző felelőtlensége, aki 30-33 éves “öregekkel” akar a csúcsra jutni, miközben a fiatalabbak a pálya mellett ülnek a padon, vagy még oda sem férnek oda.
A két csapat még nem találkozott egymással az európai kupaküzdelmek során, így közös múltjuk nincsen. Van viszont egy játékos, aki összeköti a két csapatot: ő pedig nem más, mint Hiron Hanke. Jiří Hanke (Vrdy, cseh, 1924. december 12.) futballkarrierjét két történelmi esemény határozta meg: a II. világháború vége és a kommunista hatalomátvétel Csehszlovákiában. A Slavia Praha játékosaként részt vett a háború utolsó hónapjainak harcaiban, a barrikádokon harcolt a Wehrmacht erőivel szemben. Miután Prágából kiűzték a nácikat, Hanke azt gondolta, nyugalom jő el – nem így történt. Az egyik “izmus” helyébe a másik, a kommunizmus lépett. Mivel pedig a vezetékneve németes hangzású volt, jelentős hátránnyal indult a “vörösbe” boruló Csehszlovákiában. Ez pedig nem jelentett a számára sok jót, így a 178 cm magas, 83 kg, barna hajú, barna szemű középhátvéd, úgy döntött: elhagyja hazáját. Disszidált, de 1950-ig nem tudott pályára lépni a Csehszlovák Labdarúgó-szövetség tiltó határozata okán.
1950-ben a St. Pauliban bukkan fel, majd Kolumbiában és Franciaországban is próbálkozott, és így érkezett el 1952-ben Barcelonába, ahol a futballklubot ekkoriban egy másik cseh, bizonyos Ferdinand (Fernando) Daucík trenírozott. Jiří, vagy ahogy a spanyol almanachokban szerepel, Hiron Hanke 1952. október 29-én debütált a gránátvörös-kék színekben, egy Girona-FC Barcelona barátságos meccsen (2-6), majd november 16-án hivatalos meccsen is bemutatkozhatott a Blaugranánál: a Sevilla elleni 3-2-es siker alkalmával töltött 90 percet a pályán. A kiváló fizikumú hátvéd nemcsak a védekezésben, hanem a támadásokban is szívesen részt vett: kiváló fejjátékával sok veszélyt teremtett az ellenfelek kapuja előtt. Ugyanakkor 58 hivatalos barcelonai meccsén 1 gólt ért el: 1952. december 14-én az Espanyol elleni hazai derbi 52. percében talált be az ellenfél hálójába. Az FC Barcelonával egy bajnoki címet, egy Spanyol Kupát és két Copa Eva Duartét nyert, majd 1956 nyarán a Condal együtteséhez távozott. Hanke összeköti nemcsak Katalóniát és Csehországot, de a Barçát és a szerdai ellenfelünket, a Slavia Praha történelmét is. Jiří Hanke 2006. december 11-én hunyt el Dolní Bučice városában, Csehországban.
Bármi is lesz a ma kora esti mérkőzés végeredménye, abból semmilyen következtetést nem szabad levonni, még akkor sem, ha esetleg 5-0-ra nyernénk, mert az nem jelent semmit. Pont annyira mérvadó, mint a Valladolid legyőzése 5-1-re. Semennyire. Mindenesetre a meccskeretből kimaradt Arthur, Wagué, Junior Firpo és Todibo is, bekerült viszont Dembélé és Umtiti is. Na, pontosan erről beszélek: a fiatal, agilis játékosok mennek a “lecsóba” – lásd Todibo, Wagué, Junior – a nagy ‘öregek’ meg lubickolnak a stabil kezdőtagságban. Emellett sérülés okán Luis Suárez sem léphet pályára a mai találkozón.
Ebből kifolyólag az alábbi kezdőcsapatra van esély a mai találkozón: ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Vidal, Busquets, de Jong – Dembélé, Griezmann, Messi.