Karácsonyi bejgli és rántott husika mellé a srácok egy magabiztos győzelmet rittyentettek nekünk. Lehet mondani, hogy a Valladolid nem egy világverő alakulat, de a Cádíz se volt az, meg a Getafe sem, mégis kikaptunk ottannék. Most azonban győztünk, a meccs embere a 644. Barcelonás gólját lövő Messi volt, holtversenyben versengve ezen titulusért Pedri Gonzálezzel. Értékeltük a látottakat!
Az FC Barcelona kezdőcsapata mindenkit meglepett, azt gondolom. Ronald Koeman egy háromvédős rendszerben küldte pályára övéit, amiben Alba és Dest egy kicsit feljebb tolva erősítették a középpályát. Azt gondolom, egészen jól működött ez a rendszer. Lássuk a katalánok kezdőjét: ter Stegen – Dest, Araújo, Lenglet, Mingueza, Alba – de Jong, Pjanic – Pedri – Messi, Braithwaite. A Real Valladolidot így küldte fel Sergio Gómez edző: Jordi Masip – Hervais, J. Fernández, J. Sánchez, Nacho Martínez – Jota, Míchel, Rubén Alcáraz, Óscar Plano – Weissmann, Maranhao. A mérkőzést Melero López vezette, a spanyol bírók színvonalához képest, egészen elfogadhatóan.
Meglepő kezdőt küldött pályára Koeman, ami eléggé hajazott egy 3-5-2-es formációra, vagy egy 3-4-1-2-re. A félidőt a Barça kezdte. A 7. percben de Jong passza után Messi tekert kapura 17 méterről, ami a jobb kapufa mellett alig valamivel suhant el. A 11. percben Alba passzolt Pedrihez, aki befutva a 16-on belülre sarokkal tette vissza albának, aki nem tudta azt átvenni rendesen – briliáns megoldás volt a fiatal sráctól. A 21. percben Messi 16 méteres lövését védte nagy bravúrral Masip: az átadást Pedritől kapta. A szöglet után a 22. percben Messi bal oldali beadását Lenglet bólintotta Masip kapujába 6 méterről. A 31. percben Dest jobb oldali beadása után 6 méterről Braithwaite tette sarokkal kapura a labdát, de Masip védett. A 35. percben Messi kiugratása után Dest adott középre, amit Martin pofozott 5 méterről a hálóba. A 43. percben Pedri ugratta ki Messit szépen, megtolta a lasztit, de masip a helyén volt.

Az 58. perc végén Messi-de Jong_messi volt a labda útja, s az argentin lövését Masip a jobb alsó sarokból szedte ki. Leónak továbbra sincs szerencséje a befejezéseknél. A 63. percben Alba véletlenül megrúgta Hervias fejét, amiért sárga lapot kapott, így az Eibar elleni bajnokit eltiltás miatt, ki kell majd hagynia. A 65. percben Pedri adott tökéletes passzt Messinek, aki 10 méterről kilőtte Masip kapujának bal alsó sarkát: Pedri sarokkal varázsolta Leo elé a labdát, aki 644. Barçás gólját lőtte ezzel. A 68. percben de Jong kapott sárgát, miután eltalálta Nacho lábát. A 71. percben Araújót Umtiti, de Jongot Busquets, Albát pedig Firpo váltotta. A 72. percben Orellana, majd Kike Pérez lövését védte bravúrosan ter Stegen. A 73. percben megint Messi került helyzetbe, de Masip most is védett. A 81. percben Coutinho váltotta Pedrit. A 88. percben Mesa tekerése ment el kevéssel ter Stegen kapuja mellett, majd nem sokkal ezután Orellana lövését védte a német. A 90. percben Coutinho 16 méteres lövése csattant a jobb kapufán. A 92. minutumban Messi trafálta telibe a jobb kapufát 7 méterről leadott lövése után, az onnan kipattanót Masip szedte össze. Megérdemelt, sima győzelem volt, meglepő felállásban. Mindenki boldogabban mehet karizni.
A mérkőzés legjobbja: Lionel Andrés Messi

A találkozó értékelése:
Egy győzelem után, főleg, ha mellé jó/jobb játék is párosul, könnyebb dolga van az értékelést író szurkoló/szerkesztőnek. Még akkoris, ha Ronaldo csapata, a Real Valladolid ezen az estén meglehetősen indiszponált és enervált volt. Pedig előzetesen azért nehezebb találkozóra számítottam, két okból is: 1. a Barça idegenbeli eredményei/játéka ebben a szezonban meglehetősen vékony; 2. a Valladolid a meccset megelőző hetekben meglehetősen stabil képet mutatott. Mindez együttesen eredményezhetett volna egy nyögve-nyelős, kínszenvedős, neadjisten’ pontvesztéssel járó bajnokit is – de, szerencsére, nem így lett. Ebben – szerintem – szerepe volt a 3-4-1-2-es felállásnak, amivel a középpályán sikerült nagyobb fölényt kialakítani, s a két szélen – Alba és Dest által – offenzívabbá tenni a támadójátékot. Az amerikai jobbhátvédnek amúgyis a támadás inkább erőssége, mint a védekezés, ami – számomra – pozitív, mert így nem egyoldalú a Barcelona támadójátéka. Dest ezen az estén is jól mozgott, jó felfutásai voltak, és a gólpassza is döntően hozzájárult a sikerhez. Hasonló mondható el Albáról is, aki az elmúlt meccseken korábbi precíz játékára hajazó teljesítménnyel rukkolt elő: kiosztotta hatodik idénybeli gólpasszát, majd begyűjtött egy sárga lapot, amivel elérte, hogy 2021-ben már ne kelljen pályára lépnie. Reméljük, hogy Firpo megoldja a baloldalt az Eibar elleni, 29-i mérkőzésen.

A védelem többi tagja is megbízható, jó teljesítményt nyújtott ezen az estén, noha a Valladolid támadói ezt nem nagyon nehezítették meg. A második félidőben volt egy-pár komolyabb helyzete Sergio Gómez csapatának, de összességében nem állították Araújóékat komolyabb megpróbáltatás elé a hazaiak. A két fiatal, és ter Stegen is magabiztosan állt a lábán, és most Lenglet is egészen elfogadhatóan ügyködött. A gólja pedig fontos volt abból a szempontból, hogy – viszonylag hamar – sikerült feltörni a hazaiak védelmét, akik így nem erőltették annyira a bunkerfocit ezt követően. Araújo és Mingueza meccsről-meccsre bizonyítják, hogy éretten képesek teljesíteni, és megdolgoznak azért a bizalomért, amit Ronald Koeman beléjük fektetett. Mindenképpen az uruguayi középhátvéd tűnik határozottabbnak, magabiztosabbnak, s ha így folytatja klasszissá emelkedhet a Barçában.
Na igen, és akkor Messi. Messi, Ő Messi. Ennyivel el lehetne intézni. Na, de álljunk azért meg egy-két szóra az argentint illetően. Lehet, hogy csak én látom így, vagy én akarom kicsit szebbnek látni a jelent, de nekem úgy tűnik, hogy Leónak visszatért az élet- és ami fontosabb, a játékkedve. Hetek óta mintha kicserélték volna, feléledt volna a szezon eleji “álmából”. Mosolyog, bíztat, irányít, segít, tanácsokat és kulcspasszokat osztogat. Nekem az az érzésem, hogy jobb kedvvel tolja, ami a csapat egészének a működésében is szemmel észrevehető változásokat indukált. A másik megfigyelésem pedig az, hogy egyre jobban megérti magát Pedrivel: meccsek óta érezhető fejlődés a kettejük közötti kémiában: keresik egymást a labdával, érzik egymás helyezkedését, játékát, és közösen ünneplik a gólokat. Ez jó. Csak így tovább, srácok.

HATSZÁZNEGYVENNÉGY…Felfoghatatlan. Nem hiszem, hogy van/volt olyan futballszakértő, aki komolyan gondolhatta, hogy megdöntik Pelé egy klubcsapatban elért góljainak a számát. Ez teljesen valószerűtlen és valószínűtlen volt. Ilyen maximum a mesékben, a FIFA2020-ban van, na meg Messi világában. Ő egy más univerzum, egy másik galaxis. 2000-ben eljött közénk, 2008-ban elkezdett varázsolni, és azóta álomban tart minket. Olyan álomban, amiből az emberek, de legfőképpen a Barça-szurkolók, soha nem ébrednének föl. 644 gól. Egy csapat színeiben. És nem valami megye3-as csapatéban, és a “mennyei megyei” pontvadászat színvonalán ténfergő bajnokságban, hanem a LaLigában. Annak is az egyik zászlóshajójában, az FC Barcelonában. Felfoghatatlan. Sokszor írtam már, de megismétlem: becsüljük meg ezeket az éveket, legyünk hálásak a Teremtőnek, a Sorsnak, bárkinek, hogy egy időben élhetünk Leo Messivel. Köszönet és hála Neked, ‘Kis Bolha’!
Végszó:
A naptári évnek még nincs vége, hiszen a korábbiaktól eltérően, a két ünnep között is rendeznek bajnoki fordulót. A Barça december 29-én este 19:15 órakor a Camp Nou-ban fogadja majd az SD Eibar együttesét. Addig azonban a Blaugrana.hu minden kedves szurkolójának, családtagjaiknak, minden Kedves Honfitársunknak kívánunk áldott, békés, boldog karácsonyi ünnepeket!

Visca el Barça!
Visca Catalunya Lliure!
Bon Nadal!