Az utóbbi időben a csapat teljesítményét figyelve többször is felmerült a kérdés, mégis mennyi időre lehet szüksége egy edzői stábnak egy keret radikális átalakítására, és az adott csapat visszaemelésére az európai elitbe. Továbbá érdekes kérdések láttak napvilágot az edző és sportigazgató hatásával kapcsolatban is. Vajon egy jó edző és sportigazgató páros mennyi idő alatt lehet képes összerakni egy sikeréhes és a BL-ben is esélyes keretet? Mekkora hatással van egy jól igazoló edző/sportigazgató erre a folyamatra, és mennyire tudja hátráltatni a folyamatot egy rosszul igazoló edző/sportigazgató? Meddig kell azt mondania a szurkolónak, hogy az edzőnek több időre van szüksége, hogy a saját képére formálja a csapatot, és mikor lehet azt mondani, hogy köszönjük ezt a folyamatot most másvalakinek kell átvennie? A közelmúltból kiváló példa Jürgen Klopp edzősége a Liverpool FC csapatában, ahol a német szakember 5 év alatt tudta visszajuttatni a Liverpoolt a világelitbe. Nézzük is hogyan csinálta!

Jürgen Klopp 2015. október 8-án vette át a Liverpool FC csapatát, így a 2015-ös nyári átigazolási szezonba még nem volt beleszólása. Az akkori keretből mára mindösszesen már csak 5 játékos, név szerint: Joe Gomez, Jordan Henderson, James Milner, Roberto Firminho és Divock Origi maradt a csapat kötelékében. Az első téli átigazolási szezonban jelentősebb érkező nem volt. A csapat bejutott az EL fináléjába és emellett az Angol Ligakupában is döntőt játszott, ám mindkét esetben vereséget szenvedett, és a bajnokságban elért mindössze 8. helyének köszönhetően lemaradt a Bajnokok Ligája indulásról is.
2016/2017
2016 nyarán érkezett a csapathoz Sadio Mané 41 millió euróért és Georginio Wijnaldum 27 millió euróért. Kisebb összegért vagy ingyen csatlakozott a csapathoz Loris Karius, Ragnar Klavan, Joel Matip és Alexander Manninger. Ezen kívül voltak még kölcsönből visszatérő játékosok is, valamint az ificsapatból felhozott tehetségek, például Trent Alexander-Arnold. A távozók oldalán a legnagyobb név Christian Benteke volt, akiért 31 millió eurót kapott a csapat, de kiemelhető még Jordon Ibe 18 millió eurós vagy Joe Allen 15 milliós eladási ára is. Ezen kívül távozott még Martin Skrtel, Luis Alberto, Brad Smith, Lawrence Vigouroux kisebb összegért, és Mario Balotelli és Kolo Touré ingyen. A téli átigazolási szezon lényegesen csendesebbre sikerült, jelentősebb érkező nem volt, távozott viszont kisebb átigazolási összeg ellenében Tiago Ilori és Mamadou Sakho (igaz Sakho akkor még csak kölcsönbe). A csapat az új érkezőknek köszönhetően a bajnokságban szintet lépett, és már a 4. helyen végzett, ezzel újra kiharcolva a BL indulást.

2017/2018
2017 nyarán a Liverpool FC sikeresen megszerezte Mohamed Salah játékjogát az AS Romától 42 millió euró ellenében, és az Arsenaltól érkezett Alex Oxlade-Chamberlain 38 millió eurós átigazolási összegért cserébe. Tíz millió euró alatt, mindössze 9 millió euróért sikerült megszerezni Andrew Robertsont is a Hull City-től. Ezen kívül Dominic Solanke érkezett a csapathoz szabadügynökként. A távozók oldalán a legfontosabb név Mamadou Sakho, aki 28 millió euróért került végleg a Crystal Palace-hoz, Divoc Origi távozott kisebb összegért kölcsönbe a VfL Wolfsburg együtteséhez, Lucas Leiva végleg távozott a csapattól, emellett kisebb összegért távozott még Kevin Stewart és Andre Wisdom is. A téli átigazolási piacon aztán robbant a bomba, Virgil van Dijk érkezett a Southampton együttesétől 85 millió euró ellenében, valamint Tony Gallacher csatlakozott a csapathoz, mint fiatal tehetség, minimális átigazolási díjért cserébe. A távozók oldalán Philippe Coutinho hagyta ott a csapatot az FC Barcelona kedvéért 135 millió euró ellenében, valamint Daniel Sturridge került kölcsönbe kisebb összegért cserébe a nagyobb nevek közül. Az idény a bajnokság szempontjából rendkívül hasonlóan alakult, mint az előtte lévő, a Liverpool végül a 4. helyet szerezte meg, ezzel kiharcolva a BL indulás jogát. A BL-ben azonban már érezhetőek volt a keret radikális átalakításának gyümölcsei. A csapat a végül a döntőig menetelt, ahol a Real Madrid csapata jelentette a végállomást.

2018/2019
2018 nyarán megérkezett a csapathoz Alisson 62 millió euró ellenében, Mohamad Salah-hoz hasonlóan, szintén az AS Roma együtteséből. Naby Keïta játékjogáért 60 millió eurót fizetett a csapat az RB Leipzignek, valamint Fabinho csatlakozott a klubhoz 45 millió euróért a Monaco együttesétől. Kiemelkedő érkező volt még Xherdan Shaqiri, akiért 15 millió eurót fizetett a Liverpool a Stoke City-nek. A távozó oldalon nagyobb név nem szerepelt, Danny Ward került a Leicester együtteséhez 14 millió euró ellenében és Loris Karius csatlakozott a Besiktashoz kölcsönbe 2.5 millió euróért. Kisebb összegért cserébe távozott Ragnar Klavan, míg kisösszegű kölcsönszerződést írt alá Harry Wilson és Marko Grujic is. Emre Can, Sheyi Ojo, Jon Flanagan szabadügynökként távozott. A téli átigazolási szezon csendesre sikerült, az érkezők között nagyobb név nem volt, viszont távozott Dominic Solanke a Bournemouth együtteséhez 21 millió euró ellenében, valamint Lazar Markovic csatlakozott a Fulhamhez szabadügynökként. A nyári nagybevásárlás megtette a hatását, a csapat mindössze egyetlenegy ponttal maradt le a bajnoki címről, amit a Manchester City szerzett meg végül, viszont a BL-ben az angol házidöntőben magabiztosan győzték le a Tottanham együttesét.

2019/2020
2019 nyarán a keret már csak minimális átalakításokra szorult, az érkezők oldalán Sepp van den Berg érkezett, mint fiatal tehetség, valamint Adrián és Andy Lonergan csatlakozott a csapathoz szabadügyönökként. A távozók oldalán kiemelhető Danny Ings aki 25 millió euró ellenében csatlakozott a Southampton csapatához és Ryan Kent aki 7 millió fontért került a Rangershez. Távozott még Simon Mignolet a Club Brugge együtteséhez szintén 7 millió euró ellenében. Harry Wilson, Marko Grujic és Taiwo Awoniyi kisebb összegű kölcsönszerződéseket írt alá, míg Daniel Sturridge és Alberto Moreno szabadügynökként távozott. A téli átigazolási szezonban mindössze egy érkező volt Takumi Minamino személyében, aki 8 millió euró ellenében csatlakozott a klubhoz az RB Salzburg együttesétől. Az összeszokott keret végül sikeresen elhódította az angol bajnoki trófeát, megnyerte az Európai Szuperkupát és a Klub Világbajnokságot is.

Tanulság
Az FC Barcelona szempontjából talán a legérdekesebb konzekvencia, hogy 3-5 átigazolási időszak alatt egy keret a felismerhetetlenségig átalakítható, annak ellenére is, hogy példának okáért a Liverpool általánosságban sokkal kisebb mértkében hagyatkozik az akadémiájára, mint teszi azt az FC Barcelona. Tovább szűkítve a kört, gyakorlatilag mindössze egy komolyabb eladás (Coutinho) elég lehet arra, hogy egy klub teljesen megreformálja a keretét, és gyakorlatilag a nulláról építsen új csapatot. Koeman helyzete nem volt ideális, ugyanis a csapat pénzhiánya miatt elég sok lehetséges érkező eleve ki volt zárva, és a klubnak el kellett adnia több stabil kezdőt is, hogy újra fizetőképes legyen. Talán az idei téli átigazolási szezon lesz másfél év után az első, mikor a klub igazolhat majd úgy játékost, hogy nem kell mindenáron a legkisebb átigazolási díjjal rendelkező futballisták között keresnie a legjobb képességgel megáldott labdarúgókat, és sokkal kevesebb kompromisszumot kell kötnie egy-egy érkező esetében.
Tehát nem azt mondom, hogy Koeman eddigi teljesítményét tegyük teljesen zárójelbe, de ha Kloppnak 3-5 átigazolási szezonra volt szüksége, hogy rendbe tegye a Liverpool FC keretét, úgy, hogy Klopp esetében az első másfél évben azért nem volt fizetésképtelen a csapat, akkor Koeman teljesítményét is jó lenne csak a most következő téli átigazolási szezon után értékelni. Más kérdés, hogy a holland a jelenlegi állás szerint meg sem éli a padon azt az átigazolási szezont… Pedig a Klopp-Liverpool kapcsolatból kitűnik, hogy egy keret megreformálása még úgy is 2-3 év, hogy az adott edző képes játékosokat igazolni. Egyszerűen nem lehetünk ennyire türelmetlenek (magamat is beleértve), mint jelenleg vagyunk. A csapatnak szüksége van a folyamatosságra, és főleg arra, hogy az adott vezetőedző képes legyen olyan futballistákat igazolni, akikben megbízik, és akik képesek megteremteni azt a játékrendszert, amit játszatani szeretne a csapattal.

Egy teljesen más megközelítése Koeman munkájának, hogy a fiatalok szempontjából, és úgy a teljes futballszakosztályt beleértve mennyire jó a Koeman által preferált játékrendszer az FC Barcelonának. Ha ebből a szempontból vizsgáljuk a holland vezetőedző teljesítményét, akkor teljesen más következtetésekre jutunk, és nem is kérdés, Koemannak át kell adnia a stafétabotot valaki másnak. Egy biztos, ha Laportáék váltani szeretnének, azt még mindenképp érdemes lenne a téli átigazolási időszak előtt megtenniük, viszont, ha Koeman maradására szavaznak, akkor a holland nyári távozása egy teljesen ostoba döntés lehet a jövőben – pont Klopp esetéből kiindulva, ahol Klopp mindössze csak a 8. helyet tudta megcsípni a bajnokságban viszont a kiváló nyári igazolásoknak köszönhetően egyértelmű volt, hogy a csapat előre fog lépni Klopp kezei alatt. Koeman esete is nagyon hasonló lehet Klopphoz, akinek szinten a téli átigazolási időszak volt az első, amikor úgy igazából volt lehetősége belenyúlni a keretbe, és a következő nyáron tudta megkezdeni a csapat radikális átalakítását, amikor végre a kérésének megfelelő játékosok érkezhettek a nyáron. Összeségében tehát, Koemant vagy tél előtt kell elengedni, és a keret újjáépítését egy másik vezetőedzőre bízni, vagy folytatni Koemannal a közös munkát legalább még másfél évig. Véleményem szerint az összes többi forgatókönyv elhamarkodott, és nem szolgálja a klub érdekeit.