A Blaugrana történelmének kerekét az elmúlt részben az 1961-es – vereséggel zárult – BEK – döntővel zártuk. Ez az esztendő nemcsak egy idényt, hanem egy sikeres korszakot is lezárt: az ’50-es évek bajnoki címekkel, különböző kupákkal, trófeákkal szegélyezett útját, felváltja az eredményekben látható sivárság, egyhangúság, szürkeség évtizede.Az alábbi részben arra keressük a választ, hogy oly sok tehetséges játékos, kiváló szakember, Barçáért tenni akaró szakember, miért nem tudott kiemelkedő csapatot formálni, alkotni? Az akarat megvolt – a sikerek elmaradtak.
A Blaugrana történelmének kerekét az elmúlt részben az 1961-es – vereséggel zárult – BEK – döntővel zártuk. Ez az esztendő nemcsak egy idényt, hanem egy sikeres korszakot is lezárt: az ’50-es évek bajnoki címekkel, különböző kupákkal, trófeákkal szegélyezett útját, felváltja az eredményekben látható sivárság, egyhangúság, szürkeség évtizede. Az alábbi részben arra keressük a választ, hogy oly sok tehetséges játékos, kiváló szakember, Barçáért tenni akaró szakember, miért nem tudott kiemelkedő csapatot formálni, alkotni? Az akarat megvolt – a sikerek elmaradtak.
Edzőjárás Barcelonában
Amikor a Barcelona 1960-as éveinek történelmét vesszük górcső alá, az emberek szemébe egy nagyon érdekes, és a Klubnál korábban nem megszokott dologra lehetünk figyelmesek. A Helenio Herrera padról történő felállításától és Rinus Michels kinevezéséig eltelt tizenegy esztendőben összesen 12 (!) szakember ült a katalán óriás kispadján. Hihetetlennek tűnő adat, de igaz. És amikor sorra vesszük a neveket, rá kell jönnünk: korszakos zsenik, játékosként a csillagokig jutó emberek „égtek meg” a padon. Ebből sok mindenre következtethetünk. Egyrészt arra, hogy a klubvezetés nem volt kellő türelemmel a kiválasztott tréner személye iránt, másrészt az edző személye váltott ki ellenérzéseket a padon, vagy a „jó játékosból nem biztos, hogy jó edző is lesz” törvényszerűsége elevenedett meg. Azonban kereshetjük az eredménytelenség kiváltó okát a játékoskeret középszerűségében, a kiugró zsenik hiányában, a rossz „csillagzatban” is. Tény, hogy a hatvanas esztendők próbálkozásait ritkán kísérte siker, melyek közül a legfájóbb a bajnokságban produkált ínséges évek gyors egymásutánja volt a legfájóbb. Spanyol vagy nemzetközi kupagyőzelmeknek örülhettek a Nou Camp nézői, ezek azonban nem oltották el a bajnoki sikerek elmaradása okozta égő tüzet.

Josep Gonzalvo II
Az alábbi táblázatban a tárgyalt időszak edzőit és azok eredményességi mutatóit értékelhetik a kedves Olvasók:
Edzők neve Megbízatásuk M GY D V Index (%)
Enríc Rabassa 1960 tavasz
Ljubisa Broçiç 1960-61 16 8 4 4 50
Enrique Orizaola 1961 tavasz 14 5 2 7 35,71
Lluis Miró 1961 ősz 13 7 1 5 53,85
Kubala László 1961-62 32 17 7 8 53,13
Josep Gonzalvo II 1962-63 15 5 5 5 33,33
César Rodríguez 1963-64 35 21 4 10 60
Vicenç Sasot 1964-65 25 12 4 9 48
Roque Olsen 1965-67 60 36 8 16 60
Salvador Artigas 1967-69 65 30 21 14 46,15
Josep Seguer 1969 ősz 10 3 2 5 30
Vic Buckingham 1969-71 45 27 10 8 60
A táblázat adatai önmagukért beszélnek, igazán sok magyarázni való nincs benne. Az edzőknek kevés idő volt adva az elképzeléseik kifejezésére, megvalósítására. Egy-két rosszabb eredmény, vagy egy „klasszikuson” elszenvedett vereség, és máris fel kellett állniuk a Barça padjáról. Mielőtt azonban nagyon pálcát törnénk akár a vezetők, akár a szurkolók feje felett, egy tényt ne hagyjunk figyelmen kívül. Az elmúlt bő másfél évtizedben (1944-61 között) számtalan sikernek voltak szemtanúi, amikor a korszakos zsenik alkotta csapat futószalagon szállította a sikereket. Nem múlt el úgy esztendő, hogy valamilyen trófea ne került volna a Klub vitrinjébe, volt, hogy több is. A szurkolókat tehát Kubaláék elkényeztették, akik ehhez voltak úgymond hozzászokva. Nem pedig ahhoz, hogy a csapat a szezon közepére elveszti minden reményét a bajnoki címre, a hazai kupából a második körben búcsúzik, és a Real Madrid hazai szárnyalását esélyük sincsen megállítani. A ’60-as évek tíz bajnoki címéből nyolcat a „királyi gárda” nyert el, amit nemzetközi sikerek tettek teljessé. Ezt pedig Katalónia gránátvörös-kék felén nem vették jó néven. Ennek fényében ítéljük meg az évtized eredménytelenségét, de legalábbis vegyük figyelembe, amikor rosszalló megjegyzéseket fűzünk az évtizedes sikertelenséghez.
Tény, hogy ebben a viszonylagos eredménynélküliségben az edzők tevékenysége is visszatükröződik. Egy csapat erejét, eredményeit nemcsak a játékosok, hanem az edzői taktika, az edzői munka is eredendően befolyásolja. A korszak edzői pedig, legyenek katalánok, vagy külföldről érkezettek, nem tudták átlépni saját árnyékukat, képtelenek voltak megfelelni a szurkolók által támasztott magas szintű elvárásoknak. A Klub vezetői székében pedig az állandóság volt a jellemző: 1961-től 1967-ig Enric Llaudet, majd két éven keresztül Nárcís de Carreras elnökölt a klub élén. Őket követte Agustí Montal i Costa, akinek nevéhez majd a sikerek helyreállítása fog fűződni; ez azonban a következő rész egyik témája lesz.
A klubvezetés edzőpolitikáját figyelembe véve egy másik érdekes tényre lehetünk figyelmesek. Llaudet és a vezetés új irányt kívánt szabni a Klub belső működésének, ami az edzők személyének a kiválasztásában is fontos szerepet játszott. Ezt a „politikát” úgy lehetne legjobban megfogalmazni, hogy „vissza a kályhához”; visszatérés az alapokhoz. Mit értek ez alatt? AZ FC Barcelona egy katalán szellemiségeken nyugvó Klub, amely egy népet képvisel. Azonban az elmúlt évtizedben ettől a köteléktől némiképp elszakadt az egyesület, amikor sorra külföldi edzőket „importáltak” a kispadra.
Az olvasó-szurkoló erre mondhatja, hogy „honnan veszem én ezt”? Meg kell nézni az évtized csapatainak kereteit, az igazoláspolitikát, az érkezett játékosok nemzetiségét, és az elnökök programjait. 1967-ben, mikor elnökválasztásra került sor, a kampányban Carreras ezt szajkózta, ennek farvizén jutott el az elnöki székbe. Mi sem példázza ezt jobban, mint kampányának jelszava, amely azóta a Klub jelmondatává nemesedett: „Més que un club!’ A Klub nem egy egyszerű egyesület, hanem Katalónia zászlóshajója, amely a nemzetet képviseli a világ és Spanyolország futballjában. És ez mutatkozik meg az edzők személyében is: Lluis Miró, Kubala, Gonzalvo II, César, Sasot, Artigas és Seguer; mindannyian katalán származású, vagy a katalán klubbal szoros kapcsolatban álló személyiségek. Közülük Kubala ugyan magyar, de a Klub legendájává emelkedett játékosként, így nyugodtan tekinthetjük „katalánnak”. Sasot ugyan nem Katalóniában született, de korán Barcelonába került, edzősködése során csupán katalán csapatok padján tűnt fel, ill. volt a katalán válogatott „kapitánya” is, így ő sem „lóg ki” a sorból. Sajnos azonban, a katalán kötődésű trénerek nem tudtak sikeresek lenni a padon: nagy részük játékosként maradandót alkotott, trénerként azonban elbukott.
Változások a játékoskeretben – a katalánok előtérbe kerülnek
Amint azt az előző fejezetben már kifejtettem az edzőkkel kapcsolatban, hasonló elvek érvényesültek a Blaugrana játékos-politikájában is. A vezetők mindent elkövettek a szellemiség megérzése érdekében, és szinte teljes erejükkel a saját nevelésű, ill. katalán nemzetiségű játékosok irányába fordultak. Ha végigtekintünk az eredményeken, mondhatjuk: nem vált be igazán ez a stratégia, a sikerek elmaradtak, bármennyire is igyekeztek a játékosok, edzők és vezetők. Nem állítható ugyanakkor, hogy a kettő között – keret és eredményesség – kizárólagos ok-okozati összefüggés lenne, de hogy hatással volt egyik a másikra, az egyértelmű. Az „alapanyag” sok mindent meghatároz – persze, vannak egyéb tényezők is.
Ugyanakkor teljességgel érthető volt a visszaesés a játékerő esetében is. Mint az eredményekben, úgy játékerőben is törvényszerű a visszaesés egy-egy kiemelkedő korszakot követően. Márpedig a Barça ezt megelőző másfél évtizedét sikerek sorozata jellemezte. A vesztes BEK – döntőt követő évekből nemcsak a „zseni” hiányzott, hanem az extra tudású gólvágók is. Az ’50-es évek végének sikerkovácsai közül még egy szezont a Klubnál töltött el a brazil Evaristo, azonban ezt követően nem nagyon akadt méltó utánpótlása. Kocsis még az évtized közepéig játszott, de ő már túl volt pályafutása csúcsán, emellett pedig sérülések is gyötörték. Evaristo távozása után pedig a csatársorban jelentős űr keletkezett: akadt egy-két átlagnál jobb teljesítmény, de Luis Suárez, Basora, Moreno, Kubala, Evaristo magasságába senki sem emelkedett. Az 1960-as években, ha a vérbeli gólvágók során végigtekintünk, egyetlen igazi csatáregyéniséggel találkozhatunk. Ő nem más, mint a paraguayi Cayetano Ré, aki 1964/65-ös idényben gólkirály tudott lenni. Rajta kívül nem akadt példa olyanra, hogy egy Barça – játékos egy szezonban 20 gól fölé kerüljön a bajnoki meccseket tekintve! Azt gondolom, ez elég mély kritikája a korszak Barçájának, és kellő mértékben megmagyarázza az eredménytelenséget.
A tárgyalt időszakban meglehetősen nagy volt a fluktuáció aránya is: kevés játékos jelentette az állandóságot, akiknek döntő hányada – ráadásul – hátvéd és középpályás volt. A kapus Sadurni, a védő Foncho, Olivella, Eladio, Antoni Torres, a középpályás Julio C. Benítez, „Chus” Pereda, Zaballa, Zaldúa és Rifé II voltak az 1960-as évek meghatározó játékosai. Jól látható, hogy csatárral nem is találkozunk a névsorban, ami ugyancsak egyik oka volt a sikertelenségnek. Úgy nehezen lehet sikeres egy csapat, ha minden idényben más és más csatársort kell „kiszolgálnia”, helyzetbe hoznia. Az eredményesség elsődleges letéteményesei a csatárok: ha őket évről-évre cseréljük, nem tudnak „felnőni” a feladathoz. Egy csatárnak nagyobb bizalomra van szüksége, mint mondjuk egy védőnek: jöhet egy rossz széria, vagy bármi, ami az önbizalmát rombolja. Ettől még nem gyenge, csupán nincs meg az a „plusz”, ami a góllövéshez esetenként szükségeltetik. Mivel pedig az edzők évente, esetenként év közben is, cserélődtek, így sorozatban jöttek az új taktikai elképzelések, amihez nem tudott mindenki megfelelően alkalmazkodni.

1968.07.11. Spanyol Kupa-győzelem a RM ellen: a kupát Zaldúa tartja kezében
Az eddig elmondottak alapján is látható, hogy a sikertelenség egyik legfőbb előidézője az állandóság teljes hiánya volt. Mindig, minden változásban volt, s ez nem tett jót a csapategységnek sem. Mire a játékosok megszokták volna egymást, arra újak érkeztek a Klubhoz, ez pedig soha nem jelentett jót. Viszont, ha a dolgok, történések mögötti okokra tekintünk, egy dologgal tisztában kell lennünk. Mondhatni, a Barcelona vezérkara kényszerhelyzetben – is – volt, amikor ezt a politikát folytatta. 1957-ben megnyitotta kapuit a Nou Camp. Ez önmagában nagyon örvendetes tény, viszont ez egyben jelentős anyagi terheket is rótt a Klubra, még a ’60-as évek első felében is. Mint az előző korszakot bemutató írásunkból kiderült: a költségek jóval meghaladták az előre eltervezett keretet, így jelentős kölcsönöket kellett felvennie a Klubnak a várostól, bankoktól, amit aztán vissza kellett fizetni. A törlesztések pedig behatárolták a Barcelona anyagi lehetőségeit. Szóval, amikor sajnálkozunk a sikertelenségen, a magasabb szintet képviselő igazolások elmaradásán, akkor ezt a nagyon fontos tényezőt ne tévesszük szem elől!
A játékoskeret meghatározó láncszemei – Pereda, Fusté, Zaldúa, Gallego, Rifé II, Eladio és Antoni Torres – mind eljutottak a spanyol válogatottságig, eredményesek is tudtak ott lenni, gondoljunk csak az 1964-es Európa-bajnokságra. Ennek a csapatnak Josep María Fusté, „Chus” Pereda és Ferrán Olivella voltak a tagjai; Olivella egyben a csapatkapitánya is. A ’60-as évek közepére azonban a korábbi „sztárok” mindegyike visszavonult a játéktól (Olivella, Kocsis, Torres, Segarra), s helyüket nem vették át újabbak. Az idegenlégiósok közül is csupán Ré, ill. egy-két pillanatig a brazil Mendonça vagy a perui Seminario tudta pótolni őket, de hosszú ideig képtelenek voltak kiemelkedőt nyújtani. Ezek alapján igaz a mondás, hogy a Barça számára a sikereket a „pluszt” adó külföldi játékosok biztosítják. Botorságnak tűnhet ez a megfogalmazás, de ha az eredményekre tekintünk, valljuk be őszintén: van igazságalapja a megjegyzésnek.
Épp ezért a tárgyalt időszakban a hazai pontvadászat megnyerésére csupán egyetlen idényben nyílt komoly lehetőség, 1970/71-ben. Ezen kívül az eredmények elmaradtak, a várakozásokat nem sikerült győzelemmé realizálni. Némi babér csupán a hazai, ill. nemzetközi kupákban termett az együttesnek.
Vergődés a bajnokságban
Az 1960-as évtized spanyol bajnoki versengéseit az egyszínűség, a változatlanság jellemezte. A korszakos zsenik sokaságát felvonultató Real Madridot képtelenség volt a Primera Divisiónban megállítani: nyolc alkalommal nyerték el a bajnoki címet. A Pirri, Manuel Sanchís, Puskás, Gento, Zoco, Amancio Amaro, Araquistáin fémjelezte, és a Miguel Muñoz edzette „királyiak” egyeduralkodók voltak a hazai környezetben. Csupán az Atlético Madridnak (1966/67-ben, Doménec Balmanyával a padon, és 1969/70-ben) sikerült két alkalommal „belerondítania” a Real egyeduralmába.
A Blaugrana számára még ennyi babér sem termett. Hiába indultak neki minden idény elején, hogy „most majd megmutatjuk”, minden alkalommal csúfos kudarccal végződött a kísérlet. A csapat nem tudott egyenletes, jó teljesítményt nyújtani. Voltak kiemelkedő periódusai az évtizednek, amikor úgy tűnt, hogy sikerül végre feledtetni a kudarcokat, de a végére maradt a keserű valóság: „megint nem sikerült”. A sikerek elmaradásakor pedig már a kor „attitűdjeit”, politikai helyzetét sem hívhatjuk támasztékul: a diktatúra eresztékei meglazultak, szorítása szinte alig volt érzékelhető. Magának Francónak sem állt már érdekében, ráadásul ehhez már „gyenge” is volt. A rendszer a végét járta, ahol az FC Barcelona sikereit senki és semmi nem akadályozta ezen a téren. A „chamartíni botrány” szellemisége már nyomokban sem volt felfedezhető.
Az 1961-től ’71-ig terjedő időben az együttes öt alkalommal végzett a második helyen, kétszer volt bronzérmes, egy alkalommal a negyedik helyet sikerült megszereznie, kétszer pedig a gyengének mondható hatodik helyet. Ha szigorúak akarnánk lenni, azt mondhatnánk: a katalán óriás az évtized egyes periódusaiban erős középcsapat képét mutatta. A negyedik és hatodik helyek esetében ez feltétlenül igaz állításnak mondható. Voltak olyan szezonjai a Barçának, amikor a bajnoki mérkőzések felét sem sikerült megnyerniük – ez pedig eléggé vérszegény mutatónak tekinthető. Ezek a tényezők vezettek el a gyakori edzőváltásokhoz, a taktikai bizonytalanságokhoz: egy idényen belül volt, hogy két- háromféle rendszert is el kellett, hogy sajátítsanak a játékosok. Ilyen miliőben pedig eredményességet várni dőreség lett volna. Eredményesség és állandóság kéz a kézben járnak egymással: a hatvanas évek Barcelonájánál egyik sem volt meg, még külön-külön is ritkán, csak pillanatokig. Így a szurkolók elégedetlenek, türelmetlenek voltak, sokszor előkerültek a fehér zsebkendők. Sem a miliő, sem a körülmények, sem a szakmai feltételek nem voltak adottak a huzamos időn át tartó sikeres szereplésnek. A képen látható Paco Gallego karizmája is kevés volt ehhez.
Az FC Barcelona szereplése 1961-1971 között a Ligában:
Idény Helyezés Fordulók Győzelem Döntetlen Vereség Gólarány Pont
1961/62 2. 30 18 4 8 81-46 40
1962/63 6. 30 11 9 10 45-36 31
1963/64 2. 30 19 4 7 74-38 42
1964/65 6. 30 14 4 12 59-41 32
1965/66 3. 30 16 6 8 51-27 38
1966/67 2. 30 20 2 8 58-29 42
1967/68 2. 30 15 9 6 48-39 39
1968/69 3. 30 13 10 7 40-18 36
1969/70 4. 30 13 9 8 40-31 35
1970/71 2. 30 19 5 6 50-22 43
A bajnoki helyezéseket összesítő kis táblázatból minden sok minden kiolvasható. Nem lehet csodálkozni a katalán klub szurkolóinak elégedetlenkedésén, hatodik helyen, gólképtelenség, gyenge védekezés – nem ezekhez voltak szokva a Nou Campban. Az is jól kivehető a számokból, hogy a csatársor, ill. a védelem nem tudott egyszerre, egyenletes teljesítményt nyújtani. Ha összeállt a hátsó alakzat, akkor a csatársor volt „indiszponált”, amikor beindult a gólgyártás, akkor pedig hátul volt nagyon sok a bizonytalanság. Márpedig a huzamosabb sikerekhez a kettőnek együtt kell magas szinten „muzsikálnia”, ha nincs meg a belső egyensúly a csapatrészek között, az eredmények elmaradnak. Sajnos, ez történt a Barça esetében ebben az évtizedben.

La Liga, 1967/68-as idény: Córdoba – FC Barcelona 0-1 (gól: Luis Pujol)
A bajnoki cím megszerzésére a legnagyobb esély a tárgyalt időszak utolsó évében volt. A bajnoki évad egészében a Valencia CF és az FC Barcelona fej-fej mellett haladt egymással. A két csapat ádáz küzdelmet vívott azért, hogy a Liga élén tudjon végezni. Egyik csapat sem tudott elszakadni a másiktól, így a 30. fordulóig nyílt volt a bajnokság. Végül a két csapat között pontegyenlőség alakult ki: 43-43 ponttal végeztek, s az egymás elleni eredmény döntött – a Valencia javára. Ugyanis a Valencia 2-0 arányban győzni tudott a Nou Campban, míg a Mestallában 1-1-re végeztek a felek; így összesítésben a Valencia örülhetett a bajnoki címnek. Vic Buckingham fiainak meg kellett elégedniük a bajnoki ezüstéremnek. A Barça a Spanyol Kupa – döntőjében vigasztalódhatott az idény végén, amikor a friss bajnokot egy fordulatos, magas szintű mérkőzésen, hosszabbítás után 4-3 arányban legyőzte!
Mindent összevetve: a Barça a bajnokságokat tekintve egy elég hosszú sikertelen időszakot tudott felmutatni, hiszen 14 esztendőn keresztül La Liga – elsőség híján maradtak a szurkolók és a játékosok. Edzők, játékosok jöttek és mentek, de az eredmények, sikerek elmaradtak. Ezt fogja megelégelni majd az évtized végén hivatalba lépő új elnök, Agustí Montal i Costa, aki a tettek mezejére lépve mélyreható reformokat hajt végre.
Vigasztalódás a kupákban
A bajnokságokban ugyan nem, de a kupákban azért sikerült eredményeket, sikereket elérnie a katalán óriásnak. Mind a hazai, mind az európai kupákban volt sikerélménye a csapatnak, amik némi gyógyírt jelentettek a bajnoki kudarcokra. Nézzük először, miképp szerepelt a gránátvörös-kék alakulat a Copa Generalísimo küzdelmeiben.
Ebben az időszakban a Barça három alkalommal jutott el a spanyol kupa fináléjába, és mindhárom alkalommal győzedelmeskedni tudott. 1963, 1968, 1971 – a három kupagyőzelem éve, három sikeres szereplés. A Barcelonánál mindig is fontos volt a hazai kupasorozatban való jó szereplés, ami ezekben az ínséges időkben még külön jelentőséggel is bírt.
Az első győzelem alkalmával meglehetősen nehéz úton, mondhatni gyötrelmek árán jutottunk el a kupagyőzelem boldogító állapotára. A legjobb 16 közé jutásért a Real Murciát vertük könnyedén, majd jött a nyolcaddöntőben az Elche gárdája, ahol mindent eldöntő harmadik mérkőzésen sikerült csak rajtuk átjutnunk. A negyeddöntőt a Valladolid ellenében már könnyebben abszolváltuk, hogy az elődöntőben igen csak megszenvedjünk a Valencia ellen. Itt is csupán a harmadik meccs, és a valenciai Roberto öngólja hozta meg a továbbjutást a Barça javára. A döntőben aztán a Real Zaragoza nem okozott különösebb nehézséget a katalán óriásnak: Pereda, Kocsis és José Antonio Zaldúa góljaival 3-1-re legyőztük az aragóniai „főváros” csapatát. A korábbi zseniális hátvéd, Josep Gonzalvo II ült ekkor a katalánok padján.
A következő döntős szereplésre az 1967/68-as idényben került sor. Ez egy jóval könnyebb sorozat volt, mint az 1962/63-as, itt csupán a döntő volt izgalmas. A döntőig vezető úton a Sporting Gijón, a Real Sociedad, a Bilbao és az Atlético Madrid sem okozott különösebb nehézséget; Mendonça, Zaldúa és „Chus” Pereda vezérletével eljutottak a madridi fináléig, ahol a Real Madrid volt az ellenfél. A Sadurni – Torres, Gallego, Eladio, Zabalza, Fusté, Rifé II, Zaldúa, Mendonça, Pereda, Rexach összeállítású csapat egy nagyon küzdelmes, kevés szépséget, és helyzetet hozó találkozón 1-0 arányban legyőzte az ősi riválist. A finálé egyetlen, mindent eldöntő találatát a 6. percben Fernando Zunzunegui szerezte: a madridiak galíciai származású védője, szerencsétlenségére, saját kapujába talált be. Ez volt a Barça 16. spanyol-kupa-trófeája, amelynek megünneplése azonban nem sikerült túlságosan, mert a Real szurkolói nem nagyon hagyták ünnepelni a Katalán Óriás játékosait. A finálé az „üvegpalackok fináléja” /”La final de les ampolles”/ néven vonult be a spanyol labdarúgás történelmébe.
A kupadöntő hőse Salvador Sadurni volt, a kapus, aki minden madridi lövést hárított: leküzdhetetlen falat húzott a kapuja elé. Igaz, a vezetés megszerzése után a Barça taktikája eléggé leegyszerűsödött: időhúzás, a játék akadályozása, a játék tördelése. Ahogy telt az idő, úgy lett a légkör félelmetesebb a Bernabéu-stadionban: a túlnyomó többségben levő hazai szurkolók – akik addig csak transzparensekkel és rigmusokkal presszionálták a mérkőzés játékvezetőjét, Antonio Rigo Suredát -, a 63. percben üvegpalack-záport zúdítottak a gyepre. A döntőt egy rövid ideig félbe kellett szakítani, de aztán folytatódott tovább a meccs. A Real vereségével végződő meccset Franco tábornok éktelen harag közepette, feldúlva hagyta ott.

Madridi transzparens a játékvezetőnek (Rigo) címezve
Az 1970/71-es kiírásban a Villarreal, a Bilbao, a Deportivo La Coruna és az Atlético Madrid „testén” keresztül vezetett el az út a döntőbe. Abba a döntőbe, ahol a friss bajnok, Valencia várt a katalán óriásra. A Barça játékosai, szurkolói nagy izgalomban várták a döntőt, amelyen mindenképpen revánsot szerettek volna venni a bajnokságban elszenvedett keserű kudarcért. Az 1971. július 4-én lezajlott döntő minden idők egyik legfordulatosabb, legizgalmasabb fináléja volt. A Reina – Rifé II, Gallego, Eladio, Torres, Costas, Rexach, Marcial (Fusté 30′), Duenas (Alfonseda 60′), Zabalza, Asensi összeállításban játszó Barcelona, hosszabbításba torkolló döntőt vívott a bajnokkal, és 4-3 arányban diadalmaskodott felette! A Valencia csapata már 2-0 arányban vezetett, innen egyenlítettek a katalánok 2-2-re, ami egyben a rendes játékidő végi eredményt is jelentette. A hosszabbításban aztán a Barça szerzett vezetést Pedro María Zabalza második góljának köszönhetően, amit a fehérben játszó bajnokcsapat tagjai kiegyenlítettek Valdez góljával; a Valencia ekkor már csak tíz emberrel játszott, mert a katalánok második gólja után Claramuntot Saiz Elizondo játékvezető kiállította. A tíz emberrel küzdő Valencia nem bírta a katalánok nyomását, akik Ramón Alfonseda 112. percben elért találatának köszönhetően elhódították a kupáért járó serleget.
A spanyol kupa mellett az európai kupákban is rendszeresen elindult az FC Barcelona együttese. Elsősorban a Vásárvárosok Kupájában, míg kevesebb alkalommal a Kupagyőztesek Európa-kupájában mérettették meg magukat a katalánok. A VVK-t tekintik a későbbi UEFA–Kupa jogelődjének, s ezt az 1950-es évek második felében már kétszer is sikerült elhódítani. A ’60-as években is ebben sikerült inkább maradandót alkotni, nem pedig a KEK–ben.
A VVK–ban két alkalommal sikerült a döntőbe jutás, melyeken a mérleg: egy győzelem, és egy vereség. A közös mindkét döntőben, hogy mindannyiszor spanyol csapat volt a Barça ellenfele: 1962-ben a Valencia, 1966-ban pedig a Real Zaragoza. A Valencia ellenében alulmaradt a csapat, míg a Zaragozát, ha nehezen is, de sikerült legyőzni.
1961/62-ben az NSZK-beli Nyugat-Berlin, a jugoszláv Dinamo Zagreb együttesét győztük le, majd a negyeddöntőben következett az angol Sheffield Wednesday csapata, melyet 4-3-as összesítéssel ütöttünk el a továbbjutástól. Az elődöntőben következhetett egy másik jugoszláv gárda, a belgrádi Crvena Zvezda, akiket oda-vissza verve, 6-1-es gólkülönbséggel búcsúztattunk a további küzdelmektől. A sorozat legjobb Barça – játékosai Kocsis Sándor, Evaristo, Zaldúa és Pereda voltak: a brazil csatárzseni hat, Kocsis három találattal járultak hozzá a döntőbe jutáshoz. A Valencia elleni finálé azonban keserű csalódással ért véget: az első felvonáson a Mestallában 6-2-re kikaptunk, pedig 0-1-re és 1-2-re is a Barça vezetett; mindkét gólunkat Kocsis szerezte. Ebben a helyzetben a visszavágó csupán formalitásnak tűnt, s az is lett: még a becsületet jelentő győzelmet sem sikerült kicsikarni; csupán 1-1-es döntetlenre futotta a katalánok erejéből, akiknek gólját megint csak „Kocka” szerezte.

Az 1968-as Copa-győztes csapat: Sadurní, Torres, Gallego, Eladio, Zabalza és Fuste (álló). Claudio, Rifé II, Zaldúa, Mendonça, Pereda, Rexach; Mur
A következő idényekben is a VVK-ban indult a csapat, de nagyobb sikerek nem koronázták a próbálkozásaikat. Majd az 1965/6-os idényben a holland Utrecht, a belga RFC Antwerp, a nyugat-német Hannover és a spanyol Espanyol testén keresztül sikerült eljutni a fináléba, ahol az ugyancsak hispán Real Zaragoza várt a katalánokra. A döntő odavágójára a Camp Nou-ban került sor, melyen a sípot a magyar Zsolt István fújta. A meccsen a Barça meglehetősen indiszponált volt, így nem csoda, hogy 1-0 arányú vereséget szenvedtek Roque Olsen fiai. Így a visszavágóra a Zaragoza készülhetett jobb előjelekkel, akiknek padján a Barça egykori sikertrénere, Ferdinand Daucík ült.
A második meccsen aztán a katalánok magukra találtak: Luis Pujol már a 2. percben megszerezte a vezetést, amit a Real Zaragoza kiegyenlített, majd a vezetést is megszerezték az 50. minutumban. Ezáltal a katalánok meglehetősen nehéz helyzetbe kerültek, de Zaballa és Torres utolsó tíz percben esett két góljával, 3-2-re a maguk javára fordították a visszavágót. Az akkori szabályok értelmében következhetett a hosszabbítás, melynek 10. percében Pujol másodszor is eredményes volt, így Barcelonába került a trófea. Ezzel a Barça a sorozat legeredményesebb egyesületévé lépett elő, aminek köszönhetően 1971-ben jogot szerzett arra, hogy a VVK „szuperdöntőjében” megmérkőzzön az angol Leeds Uniteddel. Ezt annak alkalmából rendezték meg Barcelonában, hogy a VVK sorozatot felváltotta az UEFA-Kupa. A szeptember 22-én megrendezett döntőt Zsolt István vezette, aki ezzel a találkozóval búcsúzott el a nemzetközi játékvezetéstől. A döntő győztese pedig végleg magáénak tudhatta a VVK-serleget, betehette a Klub vitrinjébe. A Sadurni – Rifé II, Torres, Gallego, Eladio – Costas, Asensi (Fusté, 80.), Juan Carlos – Rexach, Duenas, Marcial összeállítású csapat végül 2-1 arányban diadalmaskodott angol ellenfele felett; a gólokat Teofilio Duenas szerezte az 51. és a 84. percben, ezzel az FC Barcelona vitrinjébe „helyezte” a trófeát.
A KEK-ben kétszer, az 1963/64-es és 1968/69-es szezonban indult a csapat. Az első próbálkozás mindössze a második fordulóig tartott, miután a jugoszláv Crvena Zvezda megálljt parancsolt a Vicenç Sasot edzette gránátvörös-kékeknek. A második nekifutás már sokkal eredményesebb volt, hiszen egészen a döntőig sikerült jutnia Salvador Artigas csapatának. Előbb a svájci Lugano, majd a norvég Lyn, végül az elődöntőben a nyugat-német 1. FC Köln együttesét sikerült kiütni a kupából. A bázeli döntőben a csehszlovák Slovan Bratislava következett. Előzetesen mindenki a katalán együttest tekintette a döntő egyértelmű esélyesének, akik a Sadurni – Franch (Pereda), Rifé II, Olivella, Eladio – Zabalza, Pellicer, Castro (Mendonça), Fusté – Zaldúa, Rexach összeállításban játszottak ezen az estén. A pozsonyi csapat azonban rácáfolt az előzetes várakozásokra, és 3-2 arányban legyőzte nagynevű ellenfelét. A katalánok góljait José Antonio Zaldúa (15.) és Carles Rexach (51.) szerezték.
A Barça – játékosok szerepe az 1964-es EB – győzelemben
A spanyol nemzeti tizenegy első kiemelkedő sikerét 1964-ben érte el, amikor a hazai pályán megrendezett Európa – bajnokság négyes döntője végén felért a kontinens csúcsára. A végső sikerig hosszú, rögös utat kellett megtennie a Selección Espanolának. Az előcsatározások 1962-ben kezdődtek, s oda-visszavágós alapon zajlottak.
A selejtezők során a román nemzeti tizeneggyel kerültek szembe a spanyolok. Hazai pályán 6-0-ra nyertek, a gólokon Guillot (7. 20. 70.), Veloso (9.), Collar (17.) és Macri (81./ öngól) osztoztak. A visszavágót ugyan 3-1-re a románok nyerték – a spanyolok gólját Veloso (65.) szerezte -, összesítésben azonban a déliek jutottak tovább. A következő körben Észak-Írország legjobbjaival csapott össze a spanyol válogatott, mely meccsekre 1963 folyamán került sor. Az odavágón hazai pályán 1-1-es döntetlent értek el a hispánok; a góljukat Amancia Amaro szerezte (58.). A visszavágón Észak-Írországban sikerült nyerni 1-0 arányban: a továbbjutást jelentő találatot „Paco” Gento szerezte a 66. percben. A negyeddöntőben, melyre 1963 tavaszán került sor, Írország következett. Hazai pályán 5-1-re legyőzték a kelták „népét”: a gólokon Amancio Amaro (12. 29.), Fusté (15.) és Marcelino (33. 88.) osztoztak. A visszavágót is sikerült megnyerni, méghozzá 2-0-ra: ekkor Zaballa duplázott (25. 88.).
A négyes döntőt Madridban rendezték meg; a spanyolok ellenfele a magyar nemzeti tizenegy volt, melyet hosszabbítás után győztek le 2-1-re. A gólokat „Chus” Pereda (39.) és Amancio Amaro (115.) szerezték. A döntőt a Szovjetunió válogatottjával vívták 1964. június 24-én a Santiago Bernabéu-stadionban, és 2-1-es győzelemmel Európa csúcsára értek. A gólokon Jesús María ‘Chus’ Pereda Ruíz de Temino (6.), ill. Marcelino (84.) osztoztak. A végső győztes Furia Rojának Ferrán Olivella volt a csapatkapitánya, mellette Josep María Fusté, „Chus” Pereda szerepelt még Villalonga csapatában. A döntőt megelőző fordulókban még pályára lépett Pedro Zaballa is, míg a cserekapus posztján nevezték Salvador Sadurnit is, így ők is Európa-bajnoknak számítanak.
Egyéni díjazottak az 1960-as években
A spanyol labdarúgásban a játékosok között kétféle egyéni elismerést ítélnek oda. A Zamora-díjat az adott idény legjobb teljesítményt nyújtó kapusának, míg a Pichichi-díjat az egy szezon alatt legeredményesebb góllövőjének adják oda. Ebben a versengésben a Blaugrana játékosai is sikerrel vették fel a küzdelmet a többi játékossal: két-két Zamora-, ill. Pichichi-díjat szereztek.
A kapusok közül először a valenciai születésű José Manuel Pesudo Soler (1936. június 1. Almazora, Valencia) lett boldog tulajdonosa ennek a díjnak. Pesudo a Valencia utánpótlás-csapatában, a Mestallában nevelkedett, majd volt a felnőtt csapat kapusa is (1958-61, 63/0), mielőtt az FC Barcelona együtteséhez szerződött volna. A szakvezetés elsődleges feladata ekkor az volt, hogy a visszavonuló legendát, Ramallets-et pótolni tudja. Ebből a célból szerződtették a szépreményű valenciai nevelést. Pesudónak azonban nem volt könnyű dolga, mivel katalán konkurenciája is akadt, Sadurni személyében, ő azonban megállta a helyét, és első számú kapussá vált. Első és utolsó barcelonai idényében számítottak rá a csapat alapembereként: 20, ill. 22 bajnoki meccsen védett ebben a két idényben. Legjobb szezonja az 1965/66-os volt, amikor a 22 bajnokin mindössze 15 gólt kapott, amivel kiérdemelte a Zamora-díjat. Ezzel együtt ez volt az utolsó szezonja a katalánoknál, 1966 nyarán visszatért Valenciába.
Ekkor lépett elő elsőszámú portássá a saját nevelésű katalán tehetség, Salvador Sadurni Urpi, akit méltán tekinthetünk Ramallets méltó utódjának. Miután kiszorította vetélytársát, Pesudót a kapuból, hatalmas önbizalommal vetette bele magát a munkába. Sadurni (1941. április 3. L’Arbóc Panadés, Tarragona) szerencsés volt, a legendás elődtől tanulhatta el a kapusposzt fortélyait. Szorgalma, tehetsége pedig a legnagyobbak közé emelte. Első egyéni elismerését az 1968/69-es szezonban nyújtott kimagasló teljesítményéért kapta: a 30 bajnoki mérkőzésen mindössze 18 gólt kapott, azaz 0.6 kapott gól / meccs átlaggal kápráztatta el a Nou Camp közönségét. A Barça díjazott kapusai közül ilyen hatékonysággal senki sem védte kapuját. Sadurninak pedig nem ez volt az utolsó egyéni kitüntetése, a ’70-es években még két alkalommal is eljutott a Zamora-díjig (1973/74, 1974/75).
A gólszerzők közül is ketten érdemelték ki az egyéni elismerést. Először a Klub paraguayi származású gólvágója, Cayetano Ré lett a Liga legjobb gólvágója. Az Asunciónban született csatár hamar a figyelem középpontjába került hazájában: már 16 évesen paraguayi bajnok volt, 20 évesen részt vett válogatottja színeiben a világbajnokságon, és 1959-ben áttette székhelyét Spanyolországba. Az Elche együttesében lejátszott három idényt követően szerződtette a Blaugrana, amelynek színeiben 1962 és 1966 között szerepelt. Első három idényében megbízható, kiemelkedő teljesítményt nyújtott, az utolsó szezonban azonban súlyos sérülést szenvedett, ami visszavetette eredményes pályafutását. Kétszer is a csapat házi gólkirálya lett: 1963/64-ben 27/17-es mutatóval zárt, míg a következő szezonban 30 bajnokin 26 alkalommal zörgette meg az ellenfelek hálóját, ami meghozta számára a Pichichi-díjat.
Hasonlóan kiemelkedő teljesítményt nyújtott az 1970/71-es idényben a Klub legendája, Carles Rexach Cerdá is, aki 1947. január 13-án született Barcelonában. Az életét a gránátvörös-kékeknél leélő „Charly” ebben az idényben nyújtotta legjobb egyéni teljesítményét, annak ellenére, hogy a legtöbb esetben jobbszélsőként számítottak rá a trénerek. Ezen a poszton is kimagaslót nyújtott, termelte a gólokat, amivel hozzásegítette csapatát a győzelmekhez. Az 1970/71-es szezonban 29 bajnokin lépett pályára, és 17 gólt ért el; ennek köszönhetően a Bilbao játékosával, José Eulogio Gáretével holtversenyben spanyol gólkirály lett.
A Gamper Kupa megálmodója: Enríc Llaudet
Miró – Sans távozása után átmenetileg Jaume Fuset lett az FC Barcelona elnöke, 1961. február és június eleje között, amíg ki meg nem tartották az új választásokat. A sociók választása Enríc Llaudet személyére esett, aki már eddig is részt vett Junta Directíva munkájában.
Enríc Llaudet Ponsa 1916. szeptember 25-én született Barcelonában, és itt is hunyt el 2003. augusztus 15-én. Llaudet ősi katalán család sarja volt, akinek szülei a textiliparban játszottak kiemelkedő szerepet. Apja, Josep Llaudet, a „hőskor” időszakában az FC Barcelona egyik igazgatója is volt: az 1920-as években Gaspar Rosés (1920-21), Joan Gamper (1924-25) és Arcadi Balaguer (1925-27) elnöksége alatt szolgálta a gránátvörös-kékeket. Ő alapította meg 1901-ben a családi pamutipari vállalatot, a „Fundació Llaudet”-t. Josep Llaudet halálát követően fia örökölte a családi vállalkozást, amit rövid idő alatt még nyereségesebbé tett, s ezzel a barcelonai nagyiparosok egyik vezetőjévé emelkedett. A textiliparban szerzett gazdasági tapasztalatait aztán a Klub vezetőjeként is kiválóan tudta alkalmazni.

Enríc Llaudet
Amikor 1953-ban Miró – Sans az FC Barcelona elnöke lett, Enric Llaudet is tagja lett a Klub igazgatóságának, ahol elsődlegesen a gazdasági ügyekért volt felelős, de a sportszakmai vezetésből is kivette a részét. 1956-ban megválasztották a CD Condal egyesület elnökének is, amely ekkor a spanyol első osztály tagja lett. Mindvégig kitartott Miró – Sans elnöki munkássága mellett, azt teljes mellszélességgel támogatta. Így, amikor 1961. februárban Miró – Sans lemondott, és kiírták az új elnökválasztást, nem volt kérdéses, hogy Llaudet is jelöltetni fogja magát a Klub élére. Az 1961. június 7-én megtartott választáson az egyetlen jelölt volt az elnöki tisztségre, aki a 122 szavazatból 98-at kapott meg, így a sociók kompromisszumos jelöltjeként elfoglalhatta szeretett klubja elnöki tisztét.
Elnökségét alapvetően meghatározta a Nou Camp felépítése céljából felvett kölcsönök visszafizetési kötelezettsége: amikor elfoglalta hivatalát még 289 millió pezetás hitel várt kiegyenlítésre. Másrészt, sportszakmai nehézségeket is meg kellett oldania. 1961 nyarán a futballcsapat jelentősen meggyengült: befejezte pályafutását Kubala, Ramallets, ill. 25 millió pezetáért az olasz Internazionale együtteséhez igazolt Luis Suárez. 1962-ben elhagyta a Klubot Evaristo de Macedo is, így a csapat eredményei elmaradtak az előző években megszokottól. Llaudet-nek nemcsak az anyagi nehézségeken kellett úrrá lennie, hanem a sportszakmai problémákat is orvosolnia kellett. A meghatározó játékosok távozása, a nehéz anyagi körülmények megnehezítették Llaudet dolgát.
Az anyagi problémák orvoslását Llaudet a Camp Les Corts eladásában látta az elnök, amit már 1962-ben megfogalmazott, azonban csak 1966 elején realizálódott az üzlet. A régi stadiont és a telket 226 millió pezetáért vásárolta meg Barcelona Város Önkormányzata, amely összeg nagy részét a kölcsönök törlesztésére fordította a Klub. A gazdasági egyensúly helyreállítása nagyban megnövelte Llaudet népszerűségét a sociók körében, annak ellenére is, hogy a sportsikerek nem úgy jöttek, ahogy azt a korábbiakban megszokták a Barçánál. Így az 1965-ös elnökválasztáson meggyőző fölénnyel választották újra Josep María Vendrell ellenében; Vendrell 35, Llaudet 164 szavazatot kapott.
Második elnöki mandátuma elején pályázatot írt ki a stadion hivatalos elnevezése céljából, amely nyolc éve rendezetlen volt. A legtöbb támogató voksot az „Estadi del CF Barcelona” kapta, megelőzve olyan opciókat, mint az „Estadi Barça” vagy a „Nou Camp”. Következő lépése az volt, hogy az elnökség Llaudet javaslatára életre hívta a „Trofeo Joan Gamper”-t (1966), mellyel a Klubot alapító svájci üzletemberre kívántak emlékezni minden idény elején megtartott torna keretében.

Történelmi pillanat: az első Trofeo Joan Gamper (1966) – balról Llaudet
Az elért gazdasági eredmények ellenére egyre jobban erősödött Llaudet ellenzéke, akik a címek, trófeák elmaradását hiányolták leginkább. A belső ellenzék élére Nicolau Casaus állt, s erőteljesen követelni kezdték az elnök lemondását. Llaudet és ellenzéke között az ellentét egyre erőteljesebb lett, amellyel már a Klub működését, belső harmóniáját is veszélyeztették. Ezt látva az elnök 1967. szeptember 1-jén bejelentette, hogy a következő év elején előrehozott elnökválasztást tartanak az FC Barcelonánál. Az előkészületek során az elnök és ellenzéke megállapodást kötött egymással: a belső béke helyreállítása érdekében sem Llaudet, sem Casaus nem indul el, a kompromisszumos jelölt pedig Nárcís de Carreras lesz. Ennek köszönhetően az 1968. január 17-iki választáson közfelkiáltással Carreras-t választották meg az új elnöknek.
Llaudet ezt követően visszatért a családi vállalkozása élére, de az FC Barcelona örök szerelmese, támogatója maradt. Az 1980-as években, Josep Lluís Núñez elnöksége idején a Gazdasági és Jogi Bizottság elnöke lett a Barçán belül. 87 éves korában, 2003. augusztus 15-én a barcelonai „Teknon Klinikán” hunyt el; halálát tüdőgyulladás okozta.
Az 1960-as évek nem tartoznak a Barça történelmének felejthetetlen esztendei közé. A próbálkozásokat nem koronázták kiugró sikerek, a bajnoki aranyat nem sikerült megszerezni, mégis azt kell, mondjuk: vezetők, edzők, játékosok mindent megtettek a sikerek érdekében. Tisztességgel, becsülettel végezték a dolgukat. A törvényszerű visszaesést azonban nem tudták elkerülni, amelynek elsősorban financiális okai voltak, de a szakmai problémákat sem szabad figyelmen kívül hagyni. A ’70-es évektől aztán újra sikerült eredményeket, címeket nyerni, de ez majd a következő rész témája lesz.