Tegnap este az FC Barcelona hazai pályán fogadta a meglehetősen tartalékos Dinamo Kijevet. A Mircea Lucescu edzette ukránok a tisztes helytállás reményében léptek a Camp Nou gyepére, erre fel majdnem sikerült meglepetést okozniuk. Messi és Piqué voltak eredményesek, de a három pontot ter Stegennek köszönheti a Csapat. Értékeltük a látottakat!
Ronald Koeman némileg meglepetést okozó csapatot küldött pályára, hiszen de Jong a védelem közepén foglalt helyet például: ter Stegen – Dest, Piqué, Frenkie, Alba – Busquets, Pjanic . Ansu Fati, Pedri, Messi – Griezmann. A Dinamo Kijev az alábbi összeállításban lépett pályára: Neseret – Kedziora, Zabarnyij, Popov, Sabanov – Andrievszkij, Sepelev, Rodrigues, Bujalszki, cigankov – Supriaha. Amint látható, Lucescu felforgatott csapatot volt kénytelen pályára küldeni a koronavírus és sérülések miatt. A találkozó az angol Michael Oliver sípjelére indult el 21 órakor.

A 4. perc végén Messit buktatták a 16-on belül, amiért Oliver játékvezető büntetőt ítélt. A labda mögé Leo állt, és erősen a kapu bal oldalába lőtte a lasztit. A 7. percben Pedri lőtt hatalmas keresztlécet, ami a gólvonal elé pattant le, majd a támadás végén Ansu Fati lövését védte Neseret, ami Griezmann elé került, de pár méterről a félig üres kapu mellé lőtt. A 14. percben Ansu húzogatott a bal oldalon, kicselezte a védőket, kapura lőtt, de Neseret bravúrral védett. A 17. percben szép összjáték végén Fati tálalt Leo elé, aki balról, 8 méterről kapura lőtt, de Neseret bravúrral védett. A 35. percben egy kijevi ellentámadás végén Bujalszki fejelt 10 méterről kapura, amit ter Stegen hatalmas bravúrral védett. A csapat kissé leült a félidő közepétől fogva. A 42. percben Pedri 15 méteres lövését védte Neseret, a pontos beadást Dest követte el. A 45. percben Fati lövését hatástalanított Neseret. A Kijev kapusa is élete meccsét játssza ellenünk.
A 2. félidő egy hatalmas ter Stegen-védéssel kezdődött (Cigankov lövését védte), a szöglet után a Kijev egyenlített, de szerencsére a labda kikanyarodott az alapvonalon, elhagyta a játékteret, így a gól érvénytelen volt. Az 53. percben Supriaha kapott tökéletes kiugratást, nagyon jól lőtt kapura 12 méterről, amit ter Stegen jobb lábbal hatalmas bravúrral védett. Ez volt az ‘Alemán’ harmadik brutálisan nagy mentése. Az 58. percben Messi 24 méterről tökéletesen elvégzett szabadrúgását védte ki Neseret a jobb felső sarok elöl. Leo mintha el lenne átkozva, meg lenne babonázva. Az 59. percben Roberto érkezett a pályára Pjanic helyére, míg Dembélé Griezmann helyére. A 64. percben bal oldali beadás után Roberto fejelt közelről kapura, amit megint a kapus védett. A 65. percben Ansu Fati bal oldali beadása után Piqué csúsztatott 7 méterről Neseret kapujának bal oldalába: 2-0. Ez volt 15. BL-találata Piquének. A 67. percben Cigankov ziccerét védte ter Stegen: szemtől-szembe védett nagyon magabiztosan balra vetődve a 12 méterről leadott lövést. Elképesztő formában tért vissza ‘Stega’. A 74. percben Lenglet és Trincao érkezett a pályára Busquets és Fati helyére. A 75. percben Cigankov révén szépít a Kijev: ter Stegen védte Vrbics ziccerét, a kipattanó pedig Cigankov elé került, aki a Barcelona kapujába helyezte a labdát; 2-1. A 81. percben Pedri helyére Alená érkezett a pályára. Maradt a 2-1, amire nem lehetünk annyira büszkék. A helyzeteink megvoltak, de ha nincs ter Stegen, akkor győzelem sincsen. Elgondolkodtató mérkőzés volt, nemhiába volt elégedetlen Koeman is.

A mérkőzés embere: Marc-André ter Stegen
A mérkőzés két, jól elkülöníthető szakaszra volt bontható, véleményem szerint: az első 30-35 perc kifejezetten élvezetes, mozgalmas volt, jó Barça-játékot hozott, a folytatás azonban meglehetősen szürkére, nyögve-nyelősre, élvezhetetlenre sikerült. Mindkét csapatnál a kapusok alkottak maradandót: ter Stegennek 5-6 hatalmas bravúrt kellett bemutatnia, míg Neseret neve mellett tíz bravúrt jegyeztek fel a statisztikusok a ,meccs végén. A munkácsi születésű, kijevi kapus ihletett formában védett: különösképp kiemelném a szabadrúgás hárítását, amely a bravúrok bravúrja volt. A Barçánál is Marc-André teljesítményét kell kiemelnünk, aki a műtét és az azt követő három hónapos kihagyás ellenére úgy tért vissza, mintha egy percet se kellett volna a pályán kívül töltenie. Ő is ihletett állapotban védett: meggyőződésem, hogyha Neto véd – és itt nem kisebbíteni akarom a brazil portás teljesítményét, képességeit -, akkor nem három ponttal a zsebünkben vonulunk be 23 óra előtt az öltözőbe. A hat bravúrnak a fele emberfeletti képességekkel lett elhárítva.
A Barça kapuja előtt kialakított kijevi helyzetekért nem elsősorban a védelem okolható, hanem a nulla középpálya. Nem véletlenül került a csere sorsára Busquets, ezen a meccsen is végletesen lassú, körülményes és tesze-tosza volt. Mellette Pjanic egy fokkal talán jobb volt, de ő pedig nagyon sok labdát szórt el, és nem igazán volt ő sem magabiztos. Néha az volt az érzésem, hogy a srácok nem vették elég komolyan a megtizedelt Kijevet, nem támadtak le, nem törekedtek az evesztett labda mielőbbi visszaszerzésére, és a kontrákat képtelenek voltak lereagálni. A fiatal kijevi játékosok könnyeden futották le a sétálgató, lófráló Barça-játékosokat. Ez pedig megengedhetetlen. Nem véletlen fordult elő több alkalommal is, hogy amikor mutatták Koemant, vagy a fejét csóválta, vagy az arcát a kezébe temette. Látszott a mester mimikáján, hogy a játékosok nem tartják be az utasításait, nem azt csinálják a pályán, amit előtte megbeszéltek az öltözőben.

Ugyanakkor ezen az estén is azt láthattuk, hogy nem a helyzetek megteremtésével, a ziccerek kialakításával van probléma, hanem azok gólra váltásával. Egyrészt, az ellenfél kapusa alkot kiamagaslót ellenünk, másrészt pedig a Barça játékosai se eléggé koncentráltak. Kiemelném Messi góltalanságát és Griezmann inkompetenciáját. Jól látható, hogy Leo “alkotói válságban” van: szerencséje sincsen, néha az az érzésem, hogy valaki megátkozta gól ellen. Ezzel együtt is a játékában a váratlan benne van, a társakat jól játssza meg, sokat mozog, a támadóharmad minden pontján fellelhető. “Csak” a gólok hiányoznak a repertoárjából. Bízzunk benne, hogy a “gólzsák” is kinyílik újra az argentin zseninél. Griezmannt illetően azonban nekem már nincsenek illúzióim. Megmondom őszintén, én “letettem” róla. Az a helyzet, amit tegnap kihagyott, az tökéletes leképezése a barcelonai vesszőfutásának. Idegen test a csapatban. Az, hogy itt van, az egy rossz szakmai döntés és Bartomeu megalomániájának az eredménye. Az a ziccer, amit tegnap kihagyott, az nem magyarázható, nincs rá elfogadható indok vagy felmentés. Egyszer, kétszer tolerálható az ilyen inkompetencia, de zsinórban sokadszor nem – legalábbis nálam, nem. Minden félnek az lenne a legjobb, ha 2021 nyarán új úticélt találna magának, az FC Barcelonában nincs jövője, de jelene se nagyon.

Az értékelőnk végén pedig röviden elevenítsük fel a Fradi tegnapi mérkőzésének legfontosabb eseményeit. A Ferencváros a Dinamo Kijev elleni pontszerzés után a Cristiano Ronaldóval felálló Juventus-t látta vendégül a Puskás Arénában.
A két csapat összeállítása a következő volt:
Ferencváros: Dibusz – Lovrencsics, Blažić, Dvali, Botka – Sigér, Kharatin, Somália – Zubkov, Isael, Tokmac.
Juventus: Szczesny – Bonucci, Chiellini, Danilo – Cuadrado, Ramsey, Arthur, Rabiot, Chiesa – Cristiano Ronaldo, Morata.
Nagyon korán, már a 7. percben vezetést szerzett a Juventus. Cuadrado iramodott meg a szélen, középre tett labdáját pedig Morata pofozta be közvetlen közelről Dibusz kapujába. A Fradi a kezdeti nehézségek után fel tudta venni a játék ritmusát, helyzetekig is eljutottak, ám a kaput nem sikerült eltalálni. Morata duplázhatott volna, ha nem akar mindenáron gólt rúgatni Ronaldoval. Összességében partiban volt a magyar bajnok az első félidőben, a támadások befejezésével viszont akadtak problémák.

A második félidőre egész egyszerűen elfáradt a Ferencváros. Fejben és fizikálisan is. A szünetben lejött a pályáról a korábbi Barça-játékos, Arthur Melo, akit Bentancur váltott. A 60. percben Morata ismét helyzetbe került, állítgatás nélkül a kapuba lőtt, Dibusz tehetetlen volt. Bő negyed órával a vége előtt odaajándékoztuk a 3. gólt is, Blažič adta haza pontatlanul, Dibusz nem tudta birtokba venni, Dybala lecsapott rá és az üres kapuba lőtt, 0-3! Rebrov próbált cserékkel frissíteni, érkezett a pályára Heister, Mak, Boli és Uzuni is, de a következő gólt is a Juventus szerezte, újfent egy komédiába illő góllal. Dibusz hibáját megint Dybala használta ki, kapura lőtt, amit még a kapus védett, de a menteni igyekvő Dvali már csak beljebb tudta segíteni a labdát, ezzel 0-4. De nem maradtunk ezen az estén sem Fradi-gól nélkül, hiszen Boli révén összejött a szépítés a 90. percben, a támadó ezzel együtt a végeredményt is beállította. Megérdemelten nyert a Juventus, kár a bődületes egyéni hibákért és a fáradságért, sokkal szorosabb lehetett volna a meccs.
Végszó:
A lényeg a három pont…vagy mégsem. Egy Barça-szurkoló nem elégedhet meg csak a győzelem tényével. A jelen helyzetben viszont az apró örömöket is meg kell becsülnünk. S továbbra is csak azt tudom mondani: legyünk türelmesek, bízzunk a srácokban, Koemanban. Nem “normális” állapotok uralkodnak a Klubon belül, ami mindenre kihatással van! Folytatás szombaton délután 16:15 órakor, hazai pályán, ahol az ellenfél a Real Betis Balompié csapata lesz!
Força Barça!
Catalunya triomfant!