Csütörtök este véget ért a Barcelona Európa-liga menetelése, hiszen a döntetlennel zárult odavágó után a visszavágón kikaptunk a német 9. Frankfurt ellen. A meccs a játékvezetői hibákról és a stadionba bejutó kb. 30 ezer vendégszurkolóról marad emlékezetes. Összességében megérdemelt a németek továbbjutása, de nem minden esetben voltak egyenlőek a körülmények. Értékelés!
Kezdjünk mindent az előzményekkel. A csapat játékosai a bemelegítéskor tapasztalták, hogy a közönség fütyüli őket HAZAI PÁLYÁN. Ez úgy történhetett meg, hogy a Frankfurt eredetileg 5 ezer jegyet kapott erre a meccsre, de „néhány” soció úgy gondolta, jó ötlet lesz eladni a jegyeket a vendég drukkereknek, akik így 30 ezren voltak, és fehérbe öltöztették a Camp Nou lelátóit. A meccs után Joan Laporta elmondta, szégyelli magát a történtek miatt, és ezentúl sokkal szigorúbb lesz a beléptetés, névre szólóak lesznek majd a jegyek. Na, de ennyit erről, nézzük magát a mérkőzést.
Mivel Dest sérülése után nem bírt még 90 percet, Dani Alves nem volt nevezve az EL-re, és Piqué sem volt bevethető állapotban a védelemben, Xavi Minguezának szavazott bizalmat a jobbhátvéd posztján, illetve a középpályán Frenkie de Jong kisebb betegség miatt csak a padon kezdett, őt Gavi helyettesítette. Más meglepetés nem volt. A teljes kezdőcsapatok:
FC Barcelona: ter Stegen – Mingueza, Araújo, García, Jordi Alba – Pedri, Busquets, Gavi – Dembélé, Aubameyang, Ferrán.
Eintracht Frankfurt: Trapp – Touré, Hinteregger, N’Dicka – Knauff, Jakić, Rode, Kostić – Lindström, Kamada – Rafael Borré.
A mérkőzés a lehető legrosszabbul indult a Barcelona számára, hiszen Eric García már a 2. percben lerántotta ellenfelét a 16-on belül, amiért a játékvezető büntetőt ítélt – jogosan. A labda mögé Filip Kostić állt, a szerb középpályás védhetetlenül értékesítette a tizit, más kérdés, hogy a szabályok szerint újra kellett volna rúgatni, mert az elrúgás pillanatában Lindström mindenki előtt belépett a 16-on belülre. Első komoly játékvezetői hiba pipa. Ezt követően próbáltuk magunkhoz ragadni a kezdeményezést, nálunk volt többet a labda, de a betömörülő védelem ellen egész egyszerűen nem tudtunk mit kezdeni. A félidő legnagyobb Barcelona-helyzete Araújo előtt adódott, a 18. percben egy szöglet után lőtt kapura, de Trapp viszonylag könnyedén kitornázta a léc alól. Két perccel később Alba igencsak vitatható körülmények között esett el a 16-on belül, portugál sporttársunknál még visszanézést sem ért az eset, érdekes. Az első fél órához közeledve Gavi akadályozott meg egy nagyon veszélyes kontrát, amiért sárga lap lett a jutalma. De a játékrész legszebb jelenete a vendégek csatárához, Rafael Borréhoz köthető, aki jó 25 méterről óriási bombagólt szerezve bevette ter Stegen kapuját, megduplázva ezzel a Frankfurt előnyét a 36. percben. Több, említésre méltó jelenet már nem történt az első félidő során.

A második 45 perc rögtön egy cserével indult. Pedri ugyanis megsérült, és nem tudta folytatni a játékot, a helyére Frenkie de Jong került, ez formáció váltással nem járt. Az első negyed óra különösebb izgalmat nem hozott, a katalánok nem tudtak ellenfelük fölé nőni, így az egyenlítés kiharcolása igencsak nehéz feladatnak ígérkezett. A 60. percben Borré kézzel sodorta el a labdát a saját 16-osán belül, de a játékvezető technikája, valamint a VAR éppen akkor nem működött rendesen, hosszú percekig állt is a játék, de a döntés értelmében nem ért büntetőt ez a szituáció. Felettébb érdekes. Ezt követően Xavi kettős cserét alkalmazott, elhagyta a pályát Aubameyang és Mingueza, a helyükre Adama és Dest érkeztek. A félidő felénél minden kérdés eldőlt. A védelem azt sem tudta, hol van, Kostić pedig köszönte szépen, másodszor is bevette ter Stegen kapuját, ezzel végleg eldöntve a továbbjutást. Xavi még próbált cserékkel belenyúlni a meccsbe, lehozta Eric Garcíát és Ferrán Torres-t is, helyükre Luuk de Jong, valamint Memphis érkeztek. A csapat pedig a hajrában átállt háromvédős rendszerre. A végén aztán felpörögtek az események. A 84. percben Busquets közvetlen közelről betalált, de les miatt a gól érvénytelen lett. A meccsen a játékvezető 9, azaz KILENC perc hosszabbítást rendelt el. A 90+1. percben Busquets azonban már szabályos gólt is tudott szerezni, átlövésénél esélye sem volt Trappnak, felzárkóztunk tehát két gólra. A csapat próbált mindent egy lapra feltenni, két perccel később Araújo lábában ott is maradt a második gól, közvetlen közelről a blokkba lőtte, pedig mekkora lehetőség volt… Itt azonban még nem volt vége, az utolsó pillanatokban Luuk de Jongot lekönyökölték, ami miatt N’Dicka megkapta második sárgáját, mi pedig a jogos büntetőnket, amit Memphis értékesített is a 90+11. percben, de újabb támadást már nem tudtunk vezetni, és 3-4-es összesítéssel kiestünk az Európa Ligából. A negyeddöntő jelentette tehát a végállomást.
A mérkőzés legjobbja: Filip Kostić (Frankfurt)

A találkozó értékelése:
A mieink közül nehéz lett volna bárkit is kijelölni a meccs legjobbjaként, így a vendégek szerb középpályására esett a választásom, a két gólja magáért beszél, egyértelműen csapata legnagyobb húzóembere volt ezen az estén. De nézzük, hogyan muzsikáltak a Barcelona játékosai:
Ter Stegenen nem múlt semmi, Borré gólját nagy bravúrral foghatta volna, mert nem ment teljesen szélre, de nem hibáztatnám a kapott gólokért, a jobbak közé tartozott. Jordi Albát nehéz értékelni. Gyakorlatilag minden alkalommal akkor nyújt megbízhatatlan teljesítményt, amikor igazán kellene. Ezzel kell valamit kezdeni, de sajnos a kora miatt már nem biztos, hogy lehet. Araújo átlagos meccset játszott, komoly hibája nem volt, de ennél ő is sokkal többet tud. Alapvetően García sem volt tragikus, de az elején összehozott tizi az ő sara, valamint volt több megingása is védekezésben, van még hova fejlődnie, de jó az út. Mingueza és a jobbhátvéd szó egy mondatban egyszerűen nem fér el. Konkrétan jó megmozdulására nem emlékszem. A nyáron legalább kölcsön kéne adni, mert nagyon kilóg a csapatból, és nem felfelé… Pedri eléggé szürke volt ezen az estén, de a nagyobb baj a sérülése. Azóta már azt is tudjuk, hogy a szezon hátralévő részében nem léphet pályára. Mielőbbi települést kívánunk neki! Busquets szerzett két gólt is, de abból csak az egyiket adták meg. De már ez is nagy szó, hogy egyáltalán mert lőni, ilyet is szökőévente látunk csapatkapitányunktól. A középpálya legjobbja volt egyértelműen. Gavi pedig még ilyen fiatalon nem bírja el ezeknek a meccseknek a súlyát, őt fokozatosan kell felépíteni, jó lesz ez idővel, most azonban még nem tudott hasznára lenni a csapatnak ezen a visszavágón. Ferrán Torresnek volt egy-két szép szólója, de igazán nagy veszélyt nem tudott Trapp kapujára jelenteni, abszolút érthető volt a cseréje. Aubameyang egyik leggyengébb meccsét produkálta Barça-mezben, noha a Frankfurt az egyik, ha nem a legkedvencebb ellenfele. Keveset mutatta magát, amikor pedig helyzetbe került, nem tudott élni vele. Dembélé játékát pedig megint több szempontból lehet vizsgálni. Egyrészt ő volt az egyetlen, akiben volt valami vállalkozó kedv, meghúzta az 1vs1 párharcokat, adott forintos labdákat, de ott a másik véglet, rengeteg felesleges megoldása volt, a számtalan eladott labdájáról nem is beszélve. De ettől függetlenül a csapatból talán ő nyújtotta a legjobb teljesítményt.

Cserejátékosok:
De Jong egyértelműen tudott lendületet hozni, kár azért az apró betegségért, a kezdőben lett volna a helye, de Pedri sérülése miatt a szezon hátralévő részében fix kezdőjátékos lesz. Desten látszott a kihagyás, és még fel kell vennie újból a ritmust, talán csak egy fokkal hozott jobb meccset, mint Mingueza, de nem volt magasan a léc. Adama is jól szállt be, kihasználta fizikai erejét, volt rengeteg jó megindulása, de hatékonyságban érzek nem is kis hiányérzetet nála. Nem tudom, mi lenne a jobb, megvenni 30 millióért, vagy visszaküldeni a Wolves-hoz. Luuk de Jong gólt most nem tudott szerezni, de kiharcolt egy büntetőt, csak kár, hogy későn jött. Fogalmazzunk úgy, hogy a becserélése után nem lettünk gyengébbek, sőt… Memphis Depaynak nem volt sok ideje a bizonyításra, de ez idő alatt is jól játszott, a megítélt büntetőt ha nem is magabiztosan, de értékesítette, csak kerüljék el a kisebb-nagyobb sérülések a továbbiakban…
Vezetőedző:
Xavi Hernández: A kezdőcsapat összetételével maximálisan meg voltam elégedve minden részlet tudatában, a cseréi is jók voltak, és nem is jöttek későn, de a meccsen, sőt úgy az egész párharcban valami nem működött. Neki is még kell a tapasztalat a legfelsőbb szinten, de nem kérdés, hogy ezt meg fogja szerezni, csak idő kérdése. Ráadásul a csapatnak nem volt könnyű dolga úgy, hogy hazai pályán fütyülték őket és idegenben érezhették magukat a játékosok és a stábtagok is.

Végszó:
Véget ért a 15 meccs óta tartó veretlenségi szériánk, és most már nem lehet más a célunk, mint a legjobb négyben végezni a bajnokságban. Ezt pedig nem szúrhatjuk el, mert annak nagyon komoly következményei lehetnek. De én biztos vagyok benne, hogy ezt el fogjuk érni, és jövőre, a BL-ben indulva egy megerősített csapattal lehet nagyobbat álmodni.
Visca el Barça!
Som i serem!