Szombaton 21:30 órakor kezdődött a Spanyol kupa 2020/21-es kiírásának a fináléja Sevillában, amelyet az FC Barcelona és az Athletic Bilbao csapatai vívtak egymással. A két csapat szurkolói egy izgalmas első félidőt és egy mozgalmas második felvonást láthattak, aminek végén a katalán drukkerek örülhettek. Az első 45 percben is hatalmas fölényben volt a Barcelona, azonban a baszkok ekkor még állták a sarat, a második felvonásban azonban már kénytelenek voltak kapitulálni a katalánok nehéztüzérsége előtt. Értékeltük a látottakat!
Az Athletic Bilbao két héten belül a második Spanyol Kupa-döntőjét játszhatta, hiszen április 3-án rendezték meg a 2019/20-as kiírás fináléját, amelyen a Real Sociedadtól kaptak ki 1-0-ra. Ezen az estén a baszk rangadót felváltotta a katalán-baszk örökrangadó, amely a Copa del Rey esetében igazi örökrangadónak, történelmi összecsapásnak tekinthető. Ronald Koeman ezen az estén is 3-5-2-es felállást favorizálta, viszont Araújo helyett Piqué, Dembélé helyett pedig Griezmann került a kezdőcsapatba; mindkettő jó húzásnak bizonyult. Az FC Barcelona kezdője így mutatott: ter Stegen – Mingueza, Piqué, Lenglet – Dest, Pedri, Busquets, de Jong, Alba – Griezmann, Messi. Az ellenfélnél Marcelino García Toral így küldte pályára övéit: Unai Simón – De Marcos, Yeray, Inígo Martínez, Balenziaga – Álex Berenguer, Dani García, Unai López, Iker Muniaín – Raúl García, Inaki Williams. A döntőt Martínez Munuera dirigálta, csak olyan spanyolban megszokott módon. De több szót nem is érdemel a fekete rigó.
Koeman maradt a 3-5-2-es felállásnál; ugyanakkor Araújo kárára Piqué került a kezdőbe; Puig-ot viszont a cserék közé se nevezte. Az 5. percben egy szép támadás végén Messi középre adott labdáját de Jong 7 méterről a jobb kapufára lőtte. A 21. percben Messi megpattanó lövését védte könnyen Unai Simón. A 26. percben egy szép Messi-Mingueza összjáték végén Leo lövését blokkolta a Bilbao védelme.

A 48. percben Dest tökéletes jobb oldali beadását Griezmann a kapusba lőtte ziccerben pár méterről, Unai Simón nagyot védett. Az 52. percben Pedri 18 méteres lövését védte Simón. A szöglet után a kavaródást követően Busquets elé került a labda, akinek 5 méteres lövését védte bravúrral Unai Simón. A 60. percben de Jong jobb oldali beadását követően Griezmann 6 méterről Unai Simón kapujának közepébe bombázta a Barça vezető gólját! A 63. percben megduplázza előnyét a Katalán Óriás: Jordi Alba bal oldali beadását Frenkie de Jong fejelte a hálóba előrevetődve! A 68. percben Messi szerzi a Barcelona 3. gólját: de jonggal játszott össze szépen a jobb oldalon, majd belépett az ellenfél 16-n belülre, kicselezte a védőjét és bal lábbal Unai kapujának jobb elsó sarkába lőtt 8 méterről. A 72. percben duplázik Leo 14 méterről vette be Simón kapujának jobb alsó sarkát Alba tökéletes bal oldali beadását követően!
A 74. perrcben Dest helyére Roberto érkezett. A 81. percben Pedri helyére Ilaix, Piqué helyére Araújo érkezett a pályára. A 87. percben Griezmann és Mingueza mentek le, Braithwaite és Dembélé érkeztek be. A Barcelona teljesen megérdemelten nyerte el a Kupát: a kieséses szakaszban rendszerint megküzdött a továbbjutásért, és a fináléban is végig uralni tudta a meccset. Ilyen arányban is megérdemelt a siker, így Ronald Koeman – csakúgy, mint játékosként – a Copa del Reyben nyerte meg első trófeáját a Barça padján. Messinek ez volt a 9. gólja a Spanyol Kupa-döntőkben, amivel megelőzte az ebben eddig vezető egykori bilbaói legendát, Telmo Zarrát. Messi, Busi, Piqué a 7. Spanyol Kupa-trófeájukat nyerték ezen az estén. Ez az FC Barcelona 31. Spanyol Kupa-győzelme, ami abszolút és elég nehezen behozható fölény.
A mérkőzés legjobbjai: Leo Messi és Frenkie de Jong

Egyéni értékelés:
Marc-André ter Stegen: A német portásnak ezen az estén nem sok dolga akadt, ami igen, azt tökéletesen megoldotta. A védelem jól tette a dolgát, így nem igazán állították nehéz feladat elé. Végre egy olyan meccse volt az ‘Alemánnak’, amin akár elmehetett volna várost nézni a 90 perc alatt.
Óscar Mingueza: Kétségtelenül, a szezon egyik legnagyobb felfedezettje. Az idény előtt még a klub szakemberei azt javasolták volna a számára, hogy menjen kölcsönbe, s ő maga is bevallotta, hogy ekkoriban ő maga se érezte, hogy elérheti a felnőtt csapat tagságát. Aztán a sérülések úgy hozták, hogy Koeman bedobta a mélyvízbe, ő pedig Michael Phelps-i magasságokba emelkedve, megoldott mindent. Ezen az estén is fantasztikusan sokat gürizett, fel-alá futott a jobb oldalon, segítette a támadásokat és Dest munkáját is. Volt egy-két eladott labdája, de ez teljesen érthető egy fiatal játékostól. Ő az egyike azon játékosoknak, aki a legjobban megérdemli ezt a serleget, a vállveregetést, a pozitív jelzőket. Csak így tovább, Mingu!
Gerard Piqué: Megmondom őszintén, mikor megláttam a hivatalos kezdőt, bosszankodtam. Két okból: 1. Riqui Puig miatt, akit még a meccskeretbe sem nevezett Koeman; 2. hogy Araújo helyett miért ‘Gerit’ állította be. Féltettem, hogy Iñaki Williams körbefutja ezerszer, s ez okozza a vesztünket. Ehhez képest Williams-nek mozdítása sem volt egész meccsen, Marcelino le is cserélte. Piqué a rutinjával – ill. jól sejthetően, Koeman utasításainak megfelelően – rendszerint megelőzte a veszélyes baszk támadót, akihez így a labda el sem jutott. Piqué maximális koncentráltsággal játszott egész meccsen, amivel igazolta a ‘Mester’ döntését és remek meglátását.
Clément Lenglet: Az ő munkájára sem lehetett panasz ezen az estén, sőt! Meccsek óta megbízhatóan, jól teljesít. A szezon első 2/3 részében rendszeresen múlta alul saját magát, 3-4 hete viszont megemberelte magát. Van egy-két hibája, de messze kevesebb, mint a korábbiakban. Sokkal koncentráltabb, sokkal határozottabb, olyan, amilyennek egy középhátvédnek kell lennie. Nem egy Puyol, nem is egy Koeman, de ha így folytatja, akkor hosszabb távon is számíthatunk a játékára.

Sergiño Dest: A Copa del Rey történetében az első USA-beli játékos, aki magasba emelhette a trófeát. Teljesen megérdemelten. Az első félidőben kicsit haloványabb volt, a másodikban azonban igazán magas színvonalon csillogott. Nagyszerűen lépett be a támadásokba, jól bontotta meg a jobb oldalt, kapuralövésekkel, cselekkel is próbálkozott, amik hasznosak voltak a győzelem szempontjából. Ez az első idénye a „jenki-holland” játékosnak, s azt kell mondanom, hogy igazán jó vétel volt. Volt ugyan pár hibája, eladott labdája, de ez benne van a pakliban. Meggyőződésem, hogy megszolgálta a bizalmat a játékával, a hozzáállásával, a küzdeni tudásával és akarásával. Pozitív összképet hagy maga után az első barcelonai idényéről.
Sergio Busquets: Nem volt annyira „éles” ezen az estén. Nálam ő nyújtotta a leggyengébb teljesítményt. Sokszor volt lassú, körülményes, sokat várt a passzokkal. Ezzel együtt is a tapasztalata, a játékintelligenciája ellensúlyozta mindezt, így a 7. Spanyol Kupa-trófeáját nyerte az FC Barcelonával! Csakúgy, mint Piqué és Leo Messi.
Pedri González: Talán az extrát nem láthattuk tőle ezen az estén, de így számtalan jó megindulása, jó átadása, jó megoldása volt. A közeljövő embere, akire már első felnőtt idényében, újoncként, meghatározó szerep hárult. Mint egy üstökös, úgy robbant be a Barça-szurkolók tudatába, el mindannyiunk tiszteletét, megbecsülését és szeretetét. Igazi Iniesta-utód lehet, minden szempontból. Tökéletesen lát a pályán, jól érzékeli a szabad passzsávokat, nagyszerűen megérteti magát a pályán mindenkivel, Leóval pláne, s emellett egy mérhetetlenül szerény, kedves, alázatos srác. Ha nem tudnánk, hogy tavaly nyáron érkezett, azt gondolhatnánk, hogy egy La Masía-bébivel van dolgunk.
Frenkie de Jong: Ennek a szezonnak a legnagyobb nyeresége, igazi világklasszissá nőtte ki magát, s a szombat esti teljesítménye volt – szerintem – a legmagasabb szintű azóta, mióta megérkezett Barcelonába. Az egész pályát bejátszotta, ha kellett ziccerbe került (gondoljunk a kapufájára), ha kellett kisegített középhátvédként, ha kellett a szélsőjátékot is megoldotta, emellett gólt lőtt és gólpasszokat osztott ki. Félelmetes ember. A holland labdarúgó-iskola prototípusa. A döntőt követően azt találtam írni egy barátomnak, hogy az 1974-es VB-ezüstérmes, Cruyff-Neeskens-Rep-Rensenbrink-Haan-Krol fémjelezte Oranjéba is befért volna. Csak szuperlatívuszokban lehet beszélni Frenkie teljesítményéről ezen a döntőt, mint ahogy az egész idényét illetően. Ronald Koeman megtalálta a helyét a csapatban: mindenhol kimagasló játékra képes. Azt gondoltuk, hogy majd kiváló Busquets-utód lesz, ehelyett a pálya bármely részén képes világklasszis teljesítményre.

Jordi Alba: Az első félidőben halványabb volt, nem igazán találta a helyét, azonban a második 45 percben már ő is megtalálta a ritmust, mint ahogyan az egész csapat. Erre az Albára van szükségünk, akit ebben a naptári évben láttunk, aki jól osztogat, asszisztokat ad, és ha kell, kapura is lő. Megbízhatóan jól teljesít, s a formája állandósult, nem véletlen, hogy a válogatottba is visszatért, pedig Luis enrique és ő nem igazán „komázzák” egymást. Két gólpasszával tevékenyen részt vett a 4-0-s sikerből. Csak így tovább, ‘Gyuri’!
Antoine Griezmann: Ő egyike azon Barça-játékosoknak, aki nélkül ez a kupagyőzelem nem jöhetett volna létre, és most nem lennénk boldogok. A Granada ellen duplázott: az első gólja az életben maradás reményét jelentette, a második pedig a vezetés megszerzését. A Sevilla elleni 3-0-s visszavágón ugyan gólt nem szerzett, de kiemelkedően játszott. Tegnap este pedig ő nyitotta a gólok sorát, ami sorsdöntő fontosságú volt a Bilbao megtörése szempontjából. 10 éve játszik Spanyolországban, és ez az első Copa del Rey-sikere. Ebből pedig tevékenyen, aktívan vette ki a részét. A meccsen 6 labdát vesztett, ami harmada/negyede annak, amennyit Dembélé szokott, emellett a mezőnymunkája is magasan jobb, mint a világbajnok társáé. Minden szempontból jól döntött Koeman, hogy Griezmannt nevezte a kezdőbe, aki meghálálta a bizalmat.
Leo Messi: Így szakáll nélkül a 6-8 évvel ezelőtti önmagát idézte. Gyermeki lelkesedéssel játszott. Öröm volt őt nézni. Az első gólja abszolút élményszámba ment, és még nagyon sokszor fogjuk újra és újra megnézni. A második gólja klasszikus Messi megmozdulás volt. Nem szabad elfelejteni az első gól előtt adott kulcspasszát sem. A nyár igazolása lenne, ha sikerülne maradásra bírni. De miért is ne maradna ebben a csapatban? Végre látni a fényt az alagút végén, egy új, sikerekre éhes Barca formálódik Koeman kezei alatt, és ki tudja hol lehet a határ ennek a csapatnak. S a formálódó, új csapatnak hatalmas hasznára lenne Messi tudása, hatása és egész lénye. 2-3 évig simán tudja még hozni azt a szintet, ami a topfutballhoz szükségeltetik, csak meg kell találni az arany középutat esetében. Azaz: meg kell vele „értetni”, hogy néha szüksége lesz a pihenésre, mert – sajnos – ő sem lesz már fiatalabb. Óvni kell az egészségét, hogy a kulcspillanatokban varázsolni tudjon, és mérkőzéseket legyen képes eldönteni. Úgy, ahogyan tette ezt szombaton este a Cartújában.

Cserejátékosok:
Sergi Roberto: Kapott szűk 20 percet. Játszott, de sok vizet nem zavart.
Ilaix Moriba: Az idény tavaszi felének az igazi meglepetése, pozitív értelemben. A pár perccel Koeman elismerte az eddigi hozzáállását, erőfeszítéseit, alázatát.
Ronald Araújo: Jó magam is a kezdőbe vártam, mint oly sokan a szurkolók közül. Koeman Piquében bízott, s jól döntött. Ezzel együtt az uruguayi védő így is megbízható, stabil alapemberré vált, aki előtt fényes és sikeres jövő állhat a Barcelonában. Mind fizikai, mind technikai képességei megvannak ahhoz, hogy a következő évtized Barçájának oszlopos oszlopos tagja legyen.
Martin Braithwaite, Dembélé: Az a pár perc, amit a pályán töltöttek, nem befolyásolta a döntő menetét. Megizzadni se volt idejük.
Vezetőedző:
Ronald Koeman: Megismételte azt, ahogyan a játékoskarrierjét kezdte a Katalán Óriásnál: akkoris az első trófeája egy Copa-serleg volt, s így lett ez edzőként is. Reméljük, a folytatás is hasonló lesz, mint a Dream Team tagjaként. Igazi elégtétel lehet számára ez a siker, egy olyan szezonban, amikor semmi sem volt a helyén, amikor semmi sem úgy működött, ahogyan kellett volna, vagy ahogy ideális lett volna. A klub életét káosz és anarchia jellemezte, ő azonban egybekovácsolta az öltözőt, generációváltást vezényel le, bizalmat ad a fiataloknak, képes szerkezetet váltani – akár egy mérkőzésen belül is. Persze, neki is vannak hibái, túlságosan konok, de ezt tudhattuk előre. De az is lehet, hogy pont ez a tulajdonság kellett ahhoz, hogy az idény végére – hazai porondon – esély mutatkozzék a duplázásra. Szombaton este jól meccselt, tanult a „klasszikuson” látott hibából. Meg is lett az eredménye: a 31. kupagyőzelme a Klubnak. Gratulálunk, ‘Tin-Tin’!

Végszó:
Az FC Barcelona megtörte Sevilla „átkát”: 96 év után sikerült kupát nyerni az andalúz városban. A megelőző 96 esztendőben csak elvesztett fináléi voltak itt a Barçának, köztük a legfájdalmasabb az 1986. májusi BEK-döntő (ami meccs után én a Barça szurkolója lettem). A siker a legfontosabb győzelmek egyike. Számtalan trófeát nyert, és fog nyerni a Katalán Óriás, de annak, amit most felemelhetett Messi, annak van az egyik legnagyobb értéke. Egy ilyen zaklatott, kaotikus, anarchikus szezonban, amikor a múlt ősszel a fél világ temette a Csapatot, Messit, Koemant, mindent, és a CSAPAT rácáfolt mindenre. Ez nagyon jól látszott a Spanyol Kupa egészében: szinte minden körben vesztett helyzetből álltak fel Piquéék, és fordították a maguk javára a párharcot. Granadából, Sevillából kell erőt merítenie ezeknek a fiatal srácoknak, akik tökéletes elegyét alkotják a tapasztaltabb játékosokkal. Hinni kell, bízni kell, türelmesnek kell lenni. Most pedig örüljünk ennek a sikernek! Folytatás csütörtökön este 22 órakor a Getafe ellen hazai pályán a Liga 31. fordulójában.

Visca el Barça!
Visca Catalunya!
El Barça només important!