Szokatlan időpontban, hétfőn este 21 órakor rendezték a 27. forduló zárómeccsét, amelyen az FC Barcelona a kiesés elől menekülő Huescát fogadta a Camp Nou-ban. A mérkőzés során Leo Messi egy újabb mérföldkőhöz ért barcelonai karrierjét tekintve, amit két góllal és egy gólpasszal tett emlékezetessé, ezáltal ő lett a meccs embere. Mellette ki kell emelni Minguezát, aki fantasztikus idényét első felnőtt csapatban elért góljával koronázta meg. Értékeltük a látottakat!
Ronald Koeman nem változtatott a párizsi estén pályára küldött kezdőcsapaton, így az alábbiakban állt fel a Blaugrana: ter Stegen – Dest, Mingueza, Lenglet, Alba – de Jong, Busquets, Pedri – Dembélé, Griezmann, Messi. Az ellenfél trénere, Pacheta az alábbi kezdőt küldte ki a Camp Nou gyepére: Álvaro Fernández – Pablo Maffeo, Pulido, Siovas, Pablo Insúa, Javier Galán – Mikel Rico, Doumbia, David Ferreiro – Escriche, Rafa Mir. A találkozót Cordero Vega vezette, csak olyan spanyolosan: az egész meccsen következetlen volt, amit tetézett egy jogtalanul megítélt, vérlázító csaló módon befújt büntetővel. Tehát: csak a szokásos inszinuációt láttuk a Perez egyik fizetett alkalmazottjától.
„767 mérkőzés. Megérintetve az eget” – ezzel a bannerrel köszöntötte a Camp Nou a Xavival egalizáló Messit. Xavi 32 gólpasszal segítette Leót barcelonai együttműködésük alatt. A 2. percben Rafa Mir 11 méteres lövését védte ter Stegen. A 10. percben Dest lőtt kapura 18 méterről ballal, amit Alvaro bravúrral védett. A 13. percben a 767. meccsét góllal teszi emlékezetessé Messi, hiszen megszerezi a vezetést a Barçának: Busquets átadása után 18 méterről ballal suhintotta rá, s a labda a felső kapufáról előbb a gólvonalra pattant, onnan pattant fel vissza a kapufára, onnan pedig a hálóba. Elementáris lövés, briliáns befejezés – és az is sorsszerű, hogy az asszisztot Busitól kapta! A 15. percben Dembélé passza után Messi lőtt jobbal 8 méterről, de a lövés alig ment el a bal felső sarok mellett. A 26. percben Maffeo cselezte be magát a 16-on belülre, és veszélyesen lőtt a jobb alsó sarok mellé, de ter Stegen bravúrosan védett. A 33. percben Messi ugratta ki a bal oldalon Albát, aki nehéz szögből, 7 méterről a felső kapufát trafálta teliba. Szép akció volt, gólt érdemelt volna. A 35. percben hosszas passzolgatás után Griezmann 25 méterről a jobb felső sarokba bombázott, fantasztikus lövés, pontos befejezés volt; az asszisztot Pedritől kapta. A 42. percben egy pontos bal oldali beadásba de Jong piszkált bele 5 méterről, de az a felső lécről pattant ki. A 47. percben egy kamutizenegyeshez jutott a perezbérenc által a Huesca: a jogtalan büntetőt Rafa Mir lőtte be.

Az 53. percben a bal oldalról tekert be Messi egy szöglet után, amire Óscar Mingueza emelkedett tökéletesen, és 6 méterről védhetetlenül fejelt Alvaro kapujának jobb alsó sarkába. A 63. percben Araújo érkezett de Jong helyére. A 69. percben Dest helyére Moriba érkezett, míg Griezmannt Trincao váltotta. A 71. percben Messi kapott jó éabdát, a kifutó kapus mellett elhúzta, de a 16-os sarkától kapura tekert labdája a kapu fölé ment. A 85. percben Dembélé helyére Braithwaite, míg Pedri helyére Riqui Puig érkezett. A 90. percben Messi vitte a kapura a lasztit, aztán 22 méterről ballal lövésre szánta el magát, ami aztán Alvaro kapujának jobb alsó sarkában kötött ki.
Messinek ez volt a 91. spanyol bajnoki meccse, amikor gólt és gólpasszt is jegyzett. Mingueza volt a 21. La Masía-növendék, akit Leo megkínált egy assziszttal. Könnyed győzelem volt. Messi 767. Barçás fellépését egy emlékezetes duplával ünnepelte.
A mérkőzés embere: Leo Messi

Egyéni értékelés:
A kiesőjelölt legyőzése nem okozott gondot, még akkor sem, ha a játékvezető mindent elkövetett ennek érdekében. Na, de ennyit erről a nímandról, beszéljünk kellemesebb dolgokról, hiszen bőven volt minek örülni a hétfő esti bajnokin. Először is azt a a tényt emelném ki, ami a Barça játékára, főleg a támadójátékára nem jellemző: a négy gólból három találat átlövésből, távoli bombából esett. Ilyenre emberemlékezet óta nem volt példa, szerintem. Ráadásul micsoda három dugó volt, egyik szebb, briliánsabb volt, mint a másik. Hirtelen nem is tudok közöttük rangsorolni, de nem is kell. Messi mindkét gólját bal lábbal helyezte el Alvaro kapujának jobb oldalába: az első lövés után a laszti duplán pattant a felső kapufára, s onnan került a hálóba. A második találat pedig az alsó sarokban kötött ki. Griezmann pedig szinte lemásolta Leo első bombáját, csak nem érte a felső lécet. Mindhárom gól szépségdíjas volt. A negyedik, ami a sorban a harmadik volt, az pedig emlékezetes.
Emlékezetes Óscar Mingueza számára, aki ebben a szezonban, a sérülések okán, kapott játéklehetőséget, amivel szépen élt is a La Masía 22 éves növendéke. Megbízhatóan, lelkesen, agilisen játszott eddig is minden mérkőzésén. Egy-két hibától eltekintve, megbízhatóan is, nem véletlenül bírja Ronald Koeman bizalmát. Az elmúlt hétvégén történelmi pillanatot élhetett át a Mingueza-család, hiszen a húga debütált a Femeníben, ez pedig történelmi pillanat volt a Barçánál. A klub életében még nem fordult elő, hogy egy testvérpár egyszerre legyen tagja a férfi és a női futballcsapat felnőtt keretének, és pályára is lépjen az első osztályban. Hétfőn este pedig Óscar egy tökéletes Messi-beívelés után a legjobbkor érkezett a kapu elé, és védhetetlenül fejelt Alvaro hálójába. Ezzel Óscar megszerezte első gólját a felnőtt csapatban, s reméljük, hogy nem az utolsót. A kitartás, az alázat, a sok edzés meghozta a gyümölcsét. Csak így tovább, Óscar!

Na, de térjünk vissza a mi „Kis Bolhánkhoz”, aki újabb történelmi mérföldkőhöz ért szeretett Klubjánál. A szerepléseket tekintve beérte az eddig élen álló Maestrót, s ezzel újabb szegmensben vált a Klub legnagyobb játékosává. A szavak már réges-rég elfogytak Messi nagyságára. Mágico. Único. Espectacular. El mejor. Fantastico. Lassan mindegyik ilyen jelző szinonímája Leo Messi lesz. A szezont kicsit csendesebben kezdte, önmagához képest, azóta azonban belelendült: 21 gólnál jár a Ligában, így vezeti a góllövő-listát, emellett hétről-hétre kiváló formában játszik, jó a kedve, mosolyog. Remélhetőleg, a hivatalba lépő régi-új elnök, Laporta olyan projektet tud felvázolni neki, amivel marasztalni tudja, s ezzel hatalmas örömet szerez a Barça-szurkolók millióinak.
A középpályások közül egy-két mondatot írnék Busquets-ről és Pedriről; Frenkie de Jongról azért nem, mert ezen az estén is hozta azt a kiemelkedő teljesítményt, amit a szezon egészében megszoktunk tőle. A spiccel kapura emelt pöttyintése pedig gólt érdemelt volna, nem kapufát. Sergio Busquets hetek óta nagyon jól mozog, már-már régi önmagához közelítő teljesítménnyel örvendeztet meg minket. Ő adta a gólpasszt Messinek az első találatánál, de emellett is számos precíz, tűpontos átadása volt, a letámadásban és a labdák visszaszerzésében is élen jár. A gyorsasága nem a régi, de az új szisztémában sokkal hatékonyabban muzsikál, mint az elmúlt években. Határozottan tetszik az az összkép, amit látok tőle az elmúlt hetekben. Pedri Gonzálezre viszont ráférne egy kis pihenő. Hatalmas munkát végez minden meccsen, a csapat legtöbbet pályán lévő játékosa, akin azonban a mérkőzések utolsó harmadában jól láthatóak a fáradtság jelei. Ez teljesen természetes dolog, hiszen 18 éves, ez az első idénye a Barcelonában és az első osztályban. Adni kellene neki egy-két félidőnyi pihenőidőt, egyrészt, hogy meg ne sérüljön, másrészt pedig, nehogy kiégjen. Fenn kell tartani az egészséges fizikai állapotát, hogy minden meccsen „harapjon”. Sok éven át szeretnénk gyönyörködni a játékában, a megoldásaiban, a passzaiban, az alázatos hozzáállásában.

A védelemben újra pályán láthattuk Ronald Araújót, aki a második félidőben lépett pályára csereként. Szerencsére, sérülés nélkül lehozta, így a középhátvéd-fronton nyugodtabbak lehetünk. Jordi Alba ezen a meccsen is elemében volt, nagyon jól mozgott ott a baloson, és az ő lövőkedve is megjött az utóbbi idők sikeressége okán: ezúttal egy zúgó felső lécet mutatott be, éles szögből, precíz kivitelezéssel. Egyébként, ez volt a csapat 29 kapufája ebben a szezonban. Nemcsak az a jó hír, hogy Alba jó formát mutat az utóbbi meccseken, hanem az is, hogy végre el is lövi a labdákat, ha olyan helyzetbe kerül, nem pedig cipelgeti és még egy felesleges passzal hagyja elúszni a gólszerzési lehetőséget. Lenglet viszont ezen az estén sem volt valami magabiztos, véleményem szerint. Ezúttal is határozatlan volt, többször is elfutottak mellette, lefutották és beültették a hintába. Amennyiben a nyáron érkezik Eric García, akkor én – Umtitivel együtt – eladnám.
Hasonlóan elgondolkodnék erről Dembélé esetében, azzal együtt is, hogy a hírek arról szólnak, hogy hosszabbítanának a francia világbajnokkal. Sajnos, Ousmane ezen az estén is észrevehetetlen volt, rossz döntéseket hozott, az összjátékban értékelhetetlen volt. Meglátásom szerint, messze a csapat legrosszabb teljesítményét nyújtotta. Azt pedig továbbra is tartom, hogy a gyorsasága, technikai képzettsége megvan ahhoz, hogy kiemelkedő futballista legyen, viszont fejben gyenge. Antoine Griezmann-nal viszont elégedett voltam ezen az estén: a gólja élményszámba ment, mint ahogy a gólöröme is exkluzív volt. Emellett a mezőnymunkája – a megszokott módon – kimagasló volt: számtalan alkalommal tisztázott a saját kapuja előtt, szöglet után kifejelte a labdát, végig aktív volt, míg a pályán volt. Tény és való, hogy a gólok számában kicsit többet várnék tőle, de – most azt mondom -, hogy ő az egyedüli francia, akit a nyáron megtartanék. Ha nem is olyan gólérzékeny, Dembélével szemben van egy hatalmas előnye: van esze a futballhoz.

Végszó:
Egy könnyed sikeren van túl a Katalán Óriás, amelynek letéteményese Messi volt, mellette pedig Mingueza gólja miatt marad emlékezetes ez az este. Mivel az Atlético botlott, így négy pont hátránnyal áll a Csapat a tabella második helyén. Folytatás vasárnap este 21 órakor Baszkföldön, amikoris a Real Sociedad vendégeként lép pályára a Koeman-csapat. Nem lesz egyszerű menet, de jó passzban vagyunk, hát, folytassák a sort Messiék!
Visca el Barça!
Catalunya triomfant!