Tegnap este egy felszabadult Barçát láthattunk, tisztességes játékvezetés mellett, megérdemelt győzelmet aratni az “Öreg Hölgy” otthonában. Dembélé és Messi lőtték a gólokat, Pedri és de Jong brillíroztak, Pjanic is jól muzsikált, a védelem viszont nem mindig volt stabil. Értékeltük a látottakat!
Ronald Koeman kicsit változtatott, és ezúttal Griezmann visszakerült a kezdőbe, Dembélé is a pályára került, Fati pedig a cserepadon kezdte a találkozót. Lássuk, miként álltak fel a katalánok: Neto – Sergi Roberto, Araújo, Lenglet, Alba – de Jong, Pjanic – Pedri, Messi, Dembélé – Griezmann. Andrea Pirlo felforgatott csapata így kezdte a találkozót: Szczesny – Cuadrado, Demiral, Bonucci, Danilo – Rabiot, Bentancur, Chiesa, Dybala, Kulusevski – Morata. A találkozó játékvezetője a holland Danny Makkelie volt, aki végig nagyon korrektül, akcióközelből vezette a mérkőzést. Így is lehet, nem úgy, mint az elcsalt LaLigában.
A Juve a hazai mezben, a Barça a 3. számú, rózsaszín mezben lépett pályára. A 2. percben Messi kapott ellenféltől labdát a Juve 16-án belül, de lövésébe Bonucci beleért. Ezt követően Szczesny védte Pjanic jó lövését, majd Griezmann találta el 7 méterről a bal kapufát. Jól kezdett a Barcelona. A 14. percben Messi passzolt át a bal oldalról a jobbszélre Dembélének, aki megforgatta a védőket, kapura lőtt: lövése Chiesa lábán megpattant és a jobb felső sarokban kötött ki. A gól után a Juve lőtt egy les gólt, ettől függetlenül a Barcelona maradt támadásban. A 23. percben Alba passzolt Griezmann-nak, aki odasarkazta Messinek: az argentin pedig 14 méterről ballal csúnyán mellé lőtte. Messi agilisen játszik, a támadószekció minden pontján feltűnik, és Pedri is hasonlóan mindig megjátszható. Az első fél óra végén Morata kapott jó beadást jobbról, Neto kapujába lőtt, de megint csak lesen volt. A védelem most se túl acélos. A 35. percben előnyös kontratámadást vezetett a Barça Messi és Dembélé vezetésével: Dembélé kapta meg jól a labdát, de csinált egy visszacselt, így a Juve védői szerelni tudták, a visszaadott labdát pedig Griezmann eltörte. Jobban is megoldhatták volna a srácok. Pjanic is nagyon jól játszik, határozott, nem veszít labdákat. Araújóval is elégedettek lehetünk, viszont Lenglet ezen az estén is indiszponáltan játszik eddig.

A szünetben cserélt Koeman: Busquets érkezett a megsérült Araújo helyére – de Jong ment hátra belső védőnek, Busquets pedig a középpályán foglalt helyet. Frenkie számára a középhátvéd posztja nem olyan idegen, és a habitusához is közel áll. Araújónak a jobb combjával volt probléma, ezért maradt az öltözőben. A 2. félidő elejét is a Barça kezdte jobban, jól tartották a labdát, uralták a mérkőzés menetét, a Juve nem nagyon tudott kibontakozni. Aztán az 55. percben egy jobb oldali beadás után Morata vette be Neto kapuját, azonban a VAR kiszúrta, hogy éppen csak lesen volt, így a gól érvénytelen. A 60. percben Roberto kapott jogosan sárga lapot. A 62. percben Messi csapott le egy lecsorgó labdára, és 16 méterről a jobb kapufa mellé lőtt. A gól előtt Dembélé került gólhelyzetbe, de lövés helyett Messinek akart passzolni, ami elakadt a Juve védőiben – lőnie kellett volna. A 64. percben egy szép támadás végén Pedri került helyzetbe, de lövését Danilo szögletre mentette. A 65. percben Ansu Fati érkezett Dembélé helyére a jobboldalra. A 69. percben Kurusevski 17 méteres lövése ment el Neto kapuja fölött kevéssel. A 70. percben Demiral buktatta csúnyán Messit, amiért sárgát kapott. A 75. percben Messi ugratta ki tökéletesen Griezmannt, aki 9 méterről a bal alsó sarok mellé lőtte a ziccert. A 79. percben Rabiot rúgta fel Messit, sárgát kapott érte. A 83. percben Bentancur helyére Arthur Melo jött a pályára a Juventus-ban. A 85. percben megfogyatkozott a Juve: Demiral rúgta fel csúnyán Pjanicsot, és második sárga lappal mehetett zuhanyozni. A 89. percben Griezmann helyett Firpo lépett a pályára. A 90. percben Bernanrdeschi rúgta fel Ansu Fatit a 16-on belül, ezért a bíró 11-t ítélt: a büntetőt Messi rúgta be a bal felső sarokba, a balra vetődő Szczesny mellett. Pedri helyére Braithwaite érkezett ezt követően. A 93. percben Fati került ziccerbe, de önzetlenül artinnal akart gólt lövetni, de a passza rövidre sikerült – PÉDAÉRTÉKŰ! A Barça európai kupameccsen először aratott győzelmet a Juventus otthonában.
A mérkőzés embere: Pedri González

Egyéni értékelés:
Igen, a Juventus csapatán meglátszott pár kulcsjátékos hiánya, nem voltak olyan élesek, kapura teljesen veszélytelenek voltak. Lőttek ugyan három gólt, de mindegyiket leshelyzetből szerezték. Szabályos körülmények között a “Signora Vecchiának” nem volt kaput eltaláló lövése hazai pályán. Ez pedig azért erős kritikája Pirlo csapatának, főleg annak tudatában, hogy a Barça védelme ezen az estén sem volt túl acélos. A leggyengébb láncszem most is Clément Lenglet volt: a francia több alkalommal is bizonytalankodott, amivel zavart keltett a csapattársaiban, amit azonban a Juve képtelen volt kihasználni. Ez főleg a 2. félidőben vált látványosabbá, amikor Ronald Araújót combsérülés miatt, le kellett cserélnie Koemannak. Az uruguayi középhátvéd az első félidőben kiemelkedően a védelem legjobbja volt: határozottan tette a dolgát, jól helyezkedett. Meggyőződésem, hogy szép jövő áll előtte a csapatnál: minél több lehetőséget kell neki adni, mert fiatal, gyors, precíz játékával stabilitást adhat a védelemnek. Stabil védelem nélkül pedig semmilyen eredményt nem lehet elérni a jelenlegi futballban.
A Juventus otthonában elért győzelem történelminek mondható, hiszen a katalánok még sosem nyertek tétmeccset Torinóban. Ebben komoly szerepe volt a középpályán, majd a védelemben tevékenykedő Frenkie de Jongnak. Sokan szapulják, gyengének titulálják a teljesítményét, amit a Barcelonában mutat, de őszintén szólva, ezekkel a véleményekkel én nem tudok mit kezdeni, azonosulni meg pláne nem tudok vele. Tény, hogy nem olyan látványos a munkálkodása, mint az ajax-ban volt, de ott nem egy végletesen lassú, megöregedett társ állt mellette a középpályán, mint a Barçában Busquets személyében. Az első félidőben meg is látszódott ez, hiszen Pjanic egész tűrhető, jó teljesítménnyel rukkolt elő. Igen, nekem is feltűnt, hogy viszonylag sok labdát adott el a bosnyák középpályás, de ezt betudom a ‘lámpalázának’, a hely szellemének, ahol mégiscsak négy évet töltött el. Ezzel együtt is, én elégedett vagyok Miralem tegnap esti előadásával. Az pedig sokatmondó, hogy ebbe a tartalékos Juvéban is csak időhúzócsre-szerepet töltött be Arthur Melo.

A Barça legjobbja, de egyben a meccs embere is Pedri González volt. Ahogy egyik barátom fogalmazott a találkozó végén: “Pedri egy csoda”. Fantasztikus, ahogyan berobbant, ahogy “berúgta a Barça ajtaját”. Ehhez kell az a bizalom is, amivel Koeman viseltetik felé: meccsről-meccsre játszatja, edzéseken és a sajtótájékoztatókon is dícséri, bíztatja, támogatja – és a társak is hasonlóképpen állnak mellé. Fergetegesen lát a pályán, jól helyezkedik, pimasz, de látványos megoldásokkal rukkol elő. Még kiforratlan, néha szeleburdi, elveszt egy-két labdát, na és akkor, mi van? Mással is előfordul ez. Majd levetkőzi ezt, és hiszem, hogy nagyon sok örömet fog nekünk szerezni. Élmény nézni a játékát. Csak így tovább, “gyerek”!
Az értékelő maradék részében pedig elevenítsük fel a csoport másik mérkőzésének fontosabb eseményeit, amit Ritok Szabolcs barátom készített el. A Ferencváros – miután tisztességesen helytállt a Barça ellen – a papíron legnyerhetőbb meccsének nézett elébe, hazai pályán a Dinamo Kijev ellen. A két csapat összeállítása így nézett ki:
Ferencváros: Dibusz – Lovrencsics, Blažić, Kovačević, Heister – Sigér, Kharatin, Somália – Zubkov, Isael, Tokmac.
Dinamo Kijev: Boyko – Kedziora, Popov, Zabarnyi, Karavajev – Buyalskiy, Sydorchuk, Shaparenko – Tsygankov, Supriaga, De Pena.

Nagyon formán kívül kezdte a meccset a Fradi, nem volt meg igazán az a tűz, ami a Barcelona ellen igen. Ennek eredményeképp a 28. percben büntetőhöz jutottak a vendégek, a labda mögé Tsygankov állt, aki magabiztosan értékesítette azt. Majd a félidő vége előtt jött még egy pofon, eltolódott a védelem, a középre betett labdát a menteni igyekvő Lovrencsics az érkező De Pena lábára rúgta a labdát, onnan pedig a kapuba került a játékszer. A félidő tehát 0-2. A második félidőben mintha kicserélték volna a Ferencvárost, sokkal inkább kezdeményeztek, de helyzetek nem nagyon jöttek, majd a semmiből jött Tokmac Nguen és szépített. Rebrov ezután mindent megpróbált az egyenlítés érdekében, érkezett a pályára Mak, Boli, Laïdouni, Dvali és Botka is. A kijeviek részéről a 86. percben Sydorchuk megkapta 2. sárgáját, mehetett zuhanyozni, ezt ki is használta a Fradi Boli révén, 2-2 már ezzel. A legvégén Zubkov megnyerhette volna a meccset, de fölé lőtt. Ezzel együtt is nagy gratuláció a Ferencvárosnak, kétgólos hátrányból pontot szereztek, ami talán felér egy győzelemmel is. Csak hát adtunk egy félidőnyi előnyt a Kijevnek… Hajrá Fradi!
Végszó:
A Barça komoly lépést tett a csoportelsőség felé, hiszen a legfőbb rivális otthonából hozta el a három pontot. Ez még akkoris jó eredmény, ha még négy meccs hátra van, és a Juventus nem a teljes csapatával tudott pályára lépni. A győzelem teljesen megérdemelt volt, ami nagyobb arányú is lehetett volna. Folytatás a bajnokságban szombaton este 21 órakor, mégpedig a Deportivo Alavés otthonában. Jó lenne onnan is három ponttal távozni!
Visca el Barça!
Catalunya triomfant!