A spanyol szövetség és a Liga közötti huza-vona a 2019. január 26-i Girona – FC Barcelona bajnoki mérkőzés helyszínét érintően tovább folytatódik. A tegnapi napon lezajlott Aganzo-Tebas-találkozóról itt is beszámoltunk, ma pedig újabb hírek láttak napvilágot ebben a kérdéskörben.
Mint ismert a Liga-elnök eltökélt célja, hogy a Primera División kereskedelmi, gazdasági értékét növelje, s ezt szem előtt tartva kötött megállapodást amerikai féllel arról, hogy a következő 15 évben egy-egy spanyol bajnokit az USA-ban rendezzenek meg. Az első ilyen összecsapás lenne jövő január 26-án Miamiben, amin a két katalán csapat csap össze. Az elképzelés szépséghibája volt, hogy Tebas erről úgy kötött szerződést, hogy előtte egyetlen féllel – klubokkal, játékosokkal, szövetséggel, szurkolói csoportokkal – sem konzultált, s ebből kifolyólag hetek óta megy a húzd meg-ereszd meg című játék.
Ebben a mai, legfrissebb fejlemény, hogy Luis Rubiales, a Spanyol Labdarúgó-szövetség elnöke hivatalos levélben tájékoztatta Sr. Tebas-t, hogy az RFEF semmilyen körülmények között nem járul hozzá ahhoz, hogy spanyol bajnoki meccseket Spanyolország határain kívül rendezzenek meg, , pláne nem, a beleegyezésük nélkül. Rubiales elmondta, hogy konzultált az Amerikai Egyesült Államok szövetségével, akik ugyancsak nem adtak még engedélyt Liga-meccsek amerikai földön való megrendezésére. Rubiales szerint az egész kötelezettség-vállalás átláthatatlan, ismeretlenek a szerződés kitételei a szövetség számára, emellett pedig nem rendelkezik a bajnokságban szereplő csapatok mindegyikének teljes körű támogatásával.
Emellett hivatkozik arra a tényre, hogy a FIFA és az UEFA is határozottan állást foglalt az ügyben, és egyik szervezet sem támogatja a futball ilyen jellegű ‘importálását’. Ez a projekt nem illeszkedik a “nemzetközi sportszervezetek stratégiai irányvonalával” – zárta mondandóját Luis Rubiales.
Nem kétséges, hogy Tebas elhamarkodottan írt alá ilyen szerződést. Az is egyértelmű, hogy Rubiales és Tebas között kibékíthetetlen, áthidalhatatlan személyi és emberi ellentétek feszülnek. Úgy is mondhatnánk, hogy a spanyol futball két vezetője “szkanderozik” egymással a futball főszereplőinek – klubok, játékosok, szurkolók – a feje felett. A következő hónapokban eldől majd, hogy melyik vezető bizonyul erősebbnek. Mindenesetre ez a helyzet senkinek sem jó.