Carles Rexach, az FC Barcelona élő legendája 2018. március 14-én mesélt a ‘The Sun’ című lapnak arról a mesebeli sztoriról, ami által a világfutball halhatatlan nagysága, Lionel Andrés Messi az FC Barcelona csapatához került 2000. december 14-én. Charly akkorisban a Katalán Óriás technikai igazgatója volt, s mint ilyen járta a világot tehetségek után kutatva. Így jutott el Argentínába is, ahol először hallott egy kis gyerkőcről, aki félelmetes dolgokra képes a pályán a labdával. Hallgassuk meg, olvassuk el a katalán legenda visszaemlékezését a kicsi Leo Barcelonához való szerződéséről.
„Argentínában voltam, amikor először meséltek egy Messi nevű fickóról. Először azt hittem, egy fiúról beszélnek, aki 18-20 éves volt ekkor már. S mivel éppen ott tartózkodtam a közelben, eldöntöttem, hogy megnézem. Akkor sem voltam már éppen fiatal, sok mindent láttam már, de teljesen meglepett voltam.” – tette hozzá Rexach. Majd így folytatta: „A futball csapatjáték, mindig is ezt vallottam, s most is ezt gondolom. Ez a gyerek azonban egyedül verte meg az ellenfelet: úgy vezette a labdát már akkor, hogy az ellenfelei még felrúgni sem tudták. Egyedül cselezte végig a pályát, és lőtte a gólokat. Abnormálisnak mondanám azt az ösztönt, amivel ő a pályán mozgott, s gólokat lőtt. A szó legszorosabb értelmében futballozott. Fizikailag elmaradt a többi gyermektől, alacsonyabb is volt náluk, de ezt a cseleivel, a gyorsaságával, ördöngősségével kárpótolta. Amikor láttam játszani, olyat előtte nem tapasztaltam még senkinél sem.”
Ezt követően az aláírásról mesél Charly: „Ott és akkor eldöntöttem, hogy alá kell vele írnunk egy szerződést. Azonnal, minél hamarabb. Ez a gyermek egy másik galaxisból származik. Az édesapja kissé dühös lett, mert úgy érezte, hogy a klub vezetősége gondolkodott. Nem érezte, hogy harcolnának érte. Én azonban nem engedtem el, nem tágítottam. Kezességet vállaltam azért, hogy amit itt és azonnal aláírunk, az úgy is fog lenni. Szóltam a pincérnek, hogy hozzon egy papírt…és ő hozott nekem egy szalvétát. Egy két mondatos szerződés keretében szerződtettem Leo Messit, mint az FC Barcelona technikai igazgatója, amit aztán aláírt az édesapja, és aláírtam én is. A többi pedig már történelem, és ő a futballtörténelem legjobb játékosává vált.”
A szalvéta, ami megváltoztatta a Barça történelmét
Minden klub életében vannak meghatározó napok akár pozitív, akár negatív értelemben, így a Barcelona históriájában is akadt jó néhány fontos dátum. De garantáltan ezek közé tartozik 2000. december 14-e is. Azon a napon íródott Messi első barcelonai szerződése, mint sokan talán tudják, egy szalvétára…
„Barcelonában, 2000. december 14-én, Minguella és Horacio (Gaggioli) urak, Carles Rexach, az FC Barcelona technikai igazgatójának jelenlétében, felelősségünk tudatában megállapodunk abban, hogy ha tartjuk magunkat megalkudott összegekhez, leigazoljuk Lionel Messit, annak ellenére, hogy bizonyos vélemények a leigazolása ellen szóltak.”

Avatatlan szemlélőnek is azonnal feltűnhet, hogy ez a szöveg nem igazán hasonlít egy klasszikus szerződésre, ettől függetlenül tény, hogy ez a papiros és ez a szöveg változtatta meg Messi és a Barcelona történetét. Ez olvasható azon a szalvétán, amit az említett urak aláírtak. Josep María Minguella játékosügynökként, Horacio Gaggioli a család, és Messi akkori menedzsereként, Carles Rexach a Barcelona képviselőjeként szignózta a papirost.
Pedig nem jártak akkoriban jó idők Barcelonában, sőt, kifejezetten depressziós évet élt meg a klub, mely 2000 nyarán elveszítette Luis Figót, csapata egyik legjobbját, aki ráadásul a Real Madridhoz igazolt. Éppen ezért a klub vezetése sokkal inkább volt elfoglalva azzal, hogy egy sztárjátékost igazoljon le, semmint azzal, hogy fiatal tehetségek után kutasson. A csapatnak azonnali sikerek, a klubnak azonnali sikerélmény kellett, amit Messi nyilvánvalóan nem tudott megadni.
Az átigazolás ettől függetlenül létrejött, köszönhetően Carles Rexach-nak, illetve más csapatok nyomásának. Horacio Gaggioli legalábbis akkoriban azt állította, hogy a Real Madrid is követi Messi pályafutását. Carles Rexach mindenesetre gyors volt, mindössze öt perc elég volt neki Messi játékából ahhoz, hogy lássa: nem mindennapi tehetségről van szó, és 2000. december 14-én egy kávézóban megszületett a megegyezés. Messi maradhatott, és a növekedési hormon-kezelését a klub fizette.
Négy évvel később, Frank Rijkaard edzősködése idején Messi bemutatkozhatott az Espanyol elleni bajnokin hivatalos meccsen is, még a szezonban szerzett gólt is, és a rohamos ütemű fejlődése, a góljai hamar meggyőzték a vezetést arról, hogy újabb és újabb szerződésekre van szükség, amivel garantáltan a klubnál tudhatták a zsenit.
2000 ŐSZE: AZ ELSŐ JELENTÉS MESSIRŐL
Ma már dicshimnuszok sorát költötték a katalán szimpatizánsok Lionel Messiről, a Barcelona világklasszisáról, ám voltak idők, amikor még bizony azt sem tudták, hogy ki ez a kissrác. Messi már a „karrierje” legelején is kiemelkedett az ebben a korban még csak „a focihoz jó érzékű kölyköknek nevezhetők” csoportjából. Ezt vette észre a Barça, és döntése helyességét igazolta, hogy már az első, Katalóniában töltött edzésein lenyűgözte akkori mesterét, Xavi Llorens-t…
De ki is valójában Xavi Llorens? Llorens egy sikeres és jó képességűnek tartott futsal játékos volt, majd miután visszavonult az aktív játéktól, edzői képesítést szerzett, és dolgozott mind a futsalosok, mind pedig a futball szakosztály szakmai stábjába. Az előbbinek ismertetését kihagynánk, minket sokkal jobban érdekel az utánpótlás szakágban elvégzett munkája, aminek a hatásosságát több, ma már befutott játékos neve garantálja. Llorens kezei között ugyanis olyan tehetségek pallérozódtak tovább, mint a már említett kistermetű argentin, a szerb-katalán származású Bojan, vagy a ma már a Sevillában futballozó Diego Capel.

A főhősünknek, Leo Messinek a Barcelonába való „igazolása” után lett az edzője Llorens, aki 2000 tavaszán azt a feladatot kapta az utánpótlás-akadémia igazgatójától, Joaquim Rifétől, hogy készítsen egy jelentést az éppen pár napja Rosarióból érkezett gyerekről.
Az egyébként a szigorúságáról ismert tréner jelentése pedig felettébb pozitívra sikeredett.
„Fizikailag korántsem a legjobb, viszont hihetetlenül gyors, és rendkívül technikás.” – ennyi lenne röviden a játékosról szóló összegzés tartalma.
Llorens a 2000-01-es szezonban volt Messi mestere, amikor is a támadó egy nehéz, sérülésekkel teli időszakot élt át. A tréner így emlékezett vissza az akkori Messire: „Mind a pályán, mind azon kívül teljesen különbözött a kortársaitól. Az öltözőben félénk volt, és alig kommunikált a többiekkel, a pályán viszont pont ennek az ellentettje: bátor, és mindenre képes…”
A ‘Bolha’ becenévre hallgató játékos első, barcelonai edzői közé sorolható tréner továbbá említést tett a jelenről is, amelynek a legjobbja – véleménye szerint – egyértelműen Messi:
„Leo a legjobb. Kaká és Ronaldo jók, de amit ő tud alkotni a pályán, az összehasonlíthatatlan más megoldásokkal…”
Messi tehát egy óriási tehetség volt, ma egy világklasszis labdarúgó, és a jövőben pedig egy…
De térjünk vissza Carles Rexach-hoz, és elevenítsük fel, hogy miket mondott Leóról 2017. május 18-án:
„Nem én voltam, aki felfedezte Messit. Messi fedezte fel saját magát.”
„Mivel Messi fiatal kora ellenére olyan dolgokat produkált a pályán, ami abnormális volt.”
„Messi elképesztően tehetséges volt, teljesen megváltozott mikor a pályára lépett.”
„Köszönhetően annak, hogy sikerült leigazolni egy elképesztő pályafutást sikerült ezzel elindítani. Szégyen lett volna, ha valami meggátolja ezt.”
„Azt hiszem a legjobb emlékem Messivel kapcsolatban az, hogy milyen elhivatottsággal volt képes tanulni és megérteni a futball lényegét, hogy hogyan is kell egyszerűen játszani ezt a sportot.”
„Amikor Ő jól játszik, akkor a csapat is jó. Ennyire fontos játékos, képes befolyásolni egy egész csapat játékát is.”
„Mostanra Leo megértette azt, hogyan játsszon mindösszesen egy érintéssel, attól függetlenül, hogy a jobb vagy a bal lábára érkezik a labda. A mai Messi, már egy kész játékos.”
„Leo egy félénk fiú, aki nem változott semmit. Viszont ez teljesen megváltozik akkor, amikor a pályára lép.”
„Úgy gondolom, ha Messi nem szerződik a Barcelonához, akkor nem futhatott volna be ilyen eredményes karriert. Ez így tökéletes.”

„Nagy előnye, hogy remek csapatjátékos, akit remek csapat vesz körül. Örömmel tölt el, hogy ez a csapat a Barcelona.”
„Ez a kettő együtt képez egy szinte felülmúlhatatlan párost, de ha egy másik klubot választott volna Messi, akkor is remek játékos lenne.”
„Amennyiben Leo nem szerződik ide, akkor megfosztottuk volna magunkat attól, hogy a világ legjobb játékosa kiteljesedhessen és láthassuk őt hétről hétre játszani. Ez pedig komoly veszteség lett volna.”
„Példaként az argentin válogatottat hozom fel, akik nem tudják olyan szinten Messi köré építeni a csapatot, mint például a Barcelona.”
„Messi maga a Barcelona. A kettő együtt alkotja azt, ami jelenleg a legzseniálisabb a futballban.”
„Az a legfontosabb, hogy Messi a Barça játékosa illetve, hogy a Barcelona és a világ futballja szinte kéz a kézben járnak.”
Kár, hogy a dolgok nem mindig a szánk íze szerint vannak, s néha a megváltozhatatlannak gondolt dolgok is megváltoznak. Azonban tekintsünk el attól, hogy mi történt, és csupán egy dologra gondoljunk mindig: ez a srác a világ tetejére emelte a Barçát, s olyan csúcsokat döngetett, amit nem mostanában fognak még csak megközelíteni sem.
Grácies, Leo!
Vamos Leo!
Força Barça!