A madridi napilap, a ‘Marca’ osztott meg egy érdekes statisztikát a Barcelonával kapcsolatban. A katalánoknál régen látott mélységben a spanyol játékosok száma, ezzel egyetemben pedig történelmi magasságban a külföldről érkező játékosok aránya.
Az idei szezonra eljutott a korábban leginkább arról híres Barcelona, hogy a spanyol bajnokságban a katalánok rendelkeznek a legtöbb idegenlégióssal, szám szerint tizenöttel. Ez a szám az elmúlt néhány évben emelkedett drasztikusan, leginkább onnantól kezdve látható a változás, amikor Luis Enrique átvette a Barcelona irányítását, még 2014-ben.
A katalánok abban az átigazolási időszakban hét külföldit igazoltak, ezzel pedig elindult a hazai játékosok hanyatlása a klubnál. Az azt megelőző időszakban ugyanis csupán nyolc külföldivel játszott a Barça, mely aztán tizenháromra bővült, most pedig már tizenötnél tartunk.
Szemmel látható tehát, hogy a Barcelona kevésbé akar már építeni a spanyol játékosokra, így juthattunk oda, hogy már csak hét hazai játékos van a klubnál, amely az elmúlt évtized legalacsonyabb száma, és az Atlético Madrid mellett az idei szezonban is a legalacsonyabb arány.
A következő grafikonhalmaz első sorában a spanyol bajnokság élvonalába tartozó húsz csapat hazai és idegenlégiósainak a számát láthatjátok. A következőn azt tekinthetitek meg, hogy az adott szezonban hány katalán, hány spanyol és hány darab külföldi játékos alkotta az adott évi keretet. A harmadikon az átigazolásoké a főszerep, mennyi külföldit és mennyi hazai játékost igazolt a klub az elmúlt tizenegy átigazolási időszakban. Az utolsó felsorolásban pedig láthatjátok a Tito Vilanova által vezetett csapat hazai és külföldi játékosainak arányát, ellenben az ideivel.

Nem túl tetszetős számadat
A katalán klubnál teljesen megváltozott a játékosok kiválasztásának folyamata. Ezt nem szemlélteti jobban az a mutató, hogy az elmúlt tíz évben 34 külföldi mellett, csupán 9 spanyol játékost igazoltak.
A klub stratégiája teljesen különbözik az ősi rivális, Real Madridétól, akik leginkább a spanyolokra építenek, ennek is köszönhető többek között, hogy a válogatottban már meglehetősen nagy többségben vannak a Real Madrid játékosok. Amikor a Barcelona hazai játékost igazolt az elmúlt időszakban, abból finoman szólva sem lett sikertörténet. A katalánoknál sem Aleix Vidal, sem Denis Suárez, sem Paco Alcácer, sem pedig Gerard Deulofeu nem tudott megragadni, közülük már csak Denis van a klubnál.
A változás azonban leginkább nem az igazolásokon érezhető, hanem a La Masia egyre inkább háttérbe szorulásán, ami vagy nem termel ki annyi hazai játékost, mint a korábbiakban, vagy pedig a klub nem ad elegendő bizonyítási lehetőséget a növendékeinek.
A katalán játékosok még a spanyoloknál is még inkább háttérbe szorultak, pedig 2013-ban még arról cikkeztek a lapok, hogy a Barcelona 11 saját nevelésű játékossal győzött a bajnokságban. Az akkori csapatnál volt többek között Victor Valdés, Jordi Alba, Gerard Piqué, Cesc Fábregas, Sergio Busquets, Sergi Roberto, Xavi Hernández, Martín Montoya, Carles Puyol, Marc Bartra, Andreu Fontás és Isaac Cuenca is.
Jelenleg ez a szám ötre redukálódott, nevezetesen: Piqué, Jordi Alba, Busquets, Sergi Roberto és Sergi Samper. Ez a szám akár hat is lehet a későbbiekben, mivel Carles Aleñá is hamarosan a nagy csapat játékosa lehet véglegesen. A matarói középpályást az idén nyáron kellett megoperálni, ami miatt kihagyni kényszerült a csapat amerikai felkészülési túráját, nemrég kezdett el már a csapattal edzeni, illetve egyelőre a ’B’ csapatnál kap játéklehetőséget, ameddig formába nem tud lendülni.
Összességében a La Masia visszaesése több tényezős egyenlet, melyben a FIFA eltiltása komoly szerepet játszott, de nem ez volt az egyetlen fontos tényező. Többen pusztán azért távoztak, mert nem látták jövőjüket a klubnál, más külföldi csapatok pedig akár már nagy csapatos szerződéssel kínálták őket.